Strona głównaZdrowieJak papierosy niszczą serce - WHO ostrzega

Jak papierosy niszczą serce - WHO ostrzega

Niedawno obchodziliśmy Światowy Dzień bez Papierosa. Z tej okazji Swiatowa Organizacja Zdrowia ponownie przypomina o związku pomiędzy paleniem papierosów i chorobami układu krążenia, które są najczęstszą przyczyną zgonów na całym świecie
Jak papierosy niszczą serce - WHO ostrzega [Fot. Milan - Fotolia.com]
są odpowiedzialne za 44 proc. wszystkich zgonów z powodu chorób niezakaźnych i powodują 17,9 mln śmierci rocznie, podaje Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO). Tymczasem palenie , także bierne, to główne przyczyny chorób sercowo-naczyniowych, w tym ataków serca i , które skutkują około 3 milionami zgonów rocznie.

Jak wskazują eksperci, ludzie ciągle nie mają świadomości tego, jak wiele chorób jest wywoływanych paleniem papierosów. „Większość ludzi wie, że palenie tytoniu powoduje raka i choroby płuc, ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że powoduje to również choroby serca i udar - główne przyczyny śmierci na świecie" - mówi dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

Co roku papierosy zabijają ponad 7 milionów ludzi, pomimo stałego spadku palenia na całym świecie, wynika z nowego Światowego Raportu WHO na temat trendów w rozpowszechnianiu palenia tytoniu w latach 2000-2025. Raport pokazuje, że w 2000 roku papierosy paliło 27 proc. światowej populacji, w 2016 r. zaś paliło 20 proc.
Obecnie na świecie jest 1,1 miliarda dorosłych palaczy i co najmniej 367 milionów użytkowników tytoniu bezdymnego (czyli takiego, który się nie spala w trakcie użytkowania). Liczba palaczy na świecie nie zmieniła się zbytnio w tym stuleciu: w 2000 roku było to 1,1 miliarda. Wynika to ze wzrostu liczby ludności - utrzymuje się stała liczba palaczy, pomimo zmniejszenia ogólnego odsetka palących.

„Rządy mają w swoich rękach władzę, aby chronić swoich obywateli przed chorowaniem na choroby serca", mówi dr Douglas Bettcher, dyrektor WHO ds. zapobiegania chorobom niezakaźnym. „Środki, które zmniejszają ryzyko dla zdrowia serca wywoływane przez tytoń, obejmują całkowite zakazanie palenia w pomieszczeniach zamkniętych i miejscach pracy oraz nakaz umieszczania ostrzeżeń o opakowaniach wyrobów tytoniowych", dodaje dr Bettcher.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy