14-11-2017
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Otyłość ma związek z wieloma innymi problemami zdrowotnymi, ale w sposób szczególny sprzyja rozwojowi cukrzycy - osoby otyłe mają o kilkadziesiąt razy wyższe ryzyko zapadnięcia na tę chorobę niż ludzie o BMI w normie.
![Jak otyłość zmienia się w cukrzycę [Fot. rangizzz - Fotolia.com] Jak otyłość zmienia się w cukrzycę](http://www.senior.pl/Jak-oty-osc-zmienia-si-w-cukrzyc_leadimg881e5e832fa2cc3895a02b88118b5dbe.jpg?1510866942)
Jak szacuje Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna, aż jedna na jedenaście osób na całym świecie choruje na . Co więcej, wielu ludzi nie ma świadomości choroby, a nieleczona choroba jest bardzo groźna, bo wiąże się z możliwością utraty wzroku, zaistniennia lub , czy amputacji kończyn.
Badania wskazują, że otyłość jest punktem wyjścia dla 80 proc. przypadków cukrzycy typu 2. Otyłość jest tu pierwsza, a nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia (niewłaściwy poziom różnych tłuszczów we krwi), choroby serca i inne powiązane schorzenia przewlekłe wynikają z tej pierwszej dolegliwości. Obliczono, że osoby otyłe są o 80 razy bardziej narażone na cukrzycę typu 2 niż ludzie z prawidłowym wskaźnikiem masy ciała. Dzieje się tak m. in. dlatego, że komórki tłuszczowe sprawiają, że organizm staje mniej wrażliwy na , co w efekcie zakłóca przetwarzanie cukru.
Pojawienie się cukrzycy często skutkuje dalszymi komplikacjami. Znaczny odsetek diabetyków zmaga się z poważnymi powikłaniami związanymi z chorobą. Wszystko dlatego, że wielu pacjentów nie przestrzega podstawowych zasad walki z cukrzycą i nie zmienia dotychczasowego stylu życia.
W większości przypadków, mówią badacze, jest skutkiem połączenia naszej ludzkiej natury - problemów z samokontrolą - oraz nieśuwiadomionego sposobu nakierowania naszych organizmów na sposób odżywiania się. Do tego dochodzi kulturowo i ekonomicznie uwarunkowane zwiększenie porcji jedzenia oraz obnizenie cen żywności.
Na całym świecie na cukrzycę choruje 422 miliony ludzi. Co roku w wyniku choroby umiera 1,6 mln. pacjentów.