Strona głównaZdrowieJak otyłość zmienia się w cukrzycę

Jak otyłość zmienia się w cukrzycę

Otyłość ma związek z wieloma innymi problemami zdrowotnymi, ale w sposób szczególny sprzyja rozwojowi cukrzycy - osoby otyłe mają o kilkadziesiąt razy wyższe ryzyko zapadnięcia na tę chorobę niż ludzie o BMI w normie.
Jak otyłość zmienia się w cukrzycę Jak szacuje Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna, aż jedna na jedenaście osób na całym świecie choruje na . Co więcej, wielu ludzi nie ma świadomości choroby, a nieleczona choroba jest bardzo groźna, bo wiąże się z możliwością utraty wzroku, zaistniennia lub , czy amputacji kończyn.

Badania wskazują, że otyłość jest punktem wyjścia dla 80 proc. przypadków cukrzycy typu 2. Otyłość jest tu pierwsza, a nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia (niewłaściwy poziom różnych tłuszczów we krwi), choroby serca i inne powiązane schorzenia przewlekłe wynikają z tej pierwszej dolegliwości. Obliczono, że osoby otyłe są o 80 razy bardziej narażone na cukrzycę typu 2 niż ludzie z prawidłowym wskaźnikiem masy ciała. Dzieje się tak m. in. dlatego, że komórki tłuszczowe sprawiają, że organizm staje mniej wrażliwy na , co w efekcie zakłóca przetwarzanie cukru.

Pojawienie się cukrzycy często skutkuje dalszymi komplikacjami. Znaczny odsetek diabetyków zmaga się z poważnymi powikłaniami związanymi z chorobą. Wszystko dlatego, że wielu pacjentów nie przestrzega podstawowych zasad walki z cukrzycą i nie zmienia dotychczasowego stylu życia.

W większości przypadków, mówią badacze, jest skutkiem połączenia naszej ludzkiej natury - problemów z samokontrolą - oraz nieśuwiadomionego sposobu nakierowania naszych organizmów na sposób odżywiania się. Do tego dochodzi kulturowo i ekonomicznie uwarunkowane zwiększenie porcji jedzenia oraz obnizenie cen żywności.

Na całym świecie na cukrzycę choruje 422 miliony ludzi. Co roku w wyniku choroby umiera 1,6 mln. pacjentów.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X