Strona głównaZdrowieJak oddech wpływa na nasz mózg

Jak oddech wpływa na nasz mózg

Uspokajający efekt oddychania w stresujących sytuacjach to powszechnie znana koncepcja. Teraz jednak lepiej rozumiemy, w jaki sposób sam akt oddychania wpływa na nasz mózg.
Jak oddech wpływa na nasz mózg [fot. Dana from Pixabay]
Wykorzystano badania z obrazowaniem mózgu gryzoni, małp i ludzi do stworzenia nowego modelu obliczeniowego, który wyjaśnia, w jaki sposób nasz oddech wpływa na oczekiwania mózgu.

- Odkryliśmy, że w przypadku wielu różnych rodzajów zadań rytm pracy mózgu jest ściśle związany z rytmem naszego . Jesteśmy bardziej wrażliwi na świat zewnętrzny podczas wdechu, a podczas wydechu mózg wykazuje mniejszą aktywność. Jest to również zgodne z tym, jak w niektórych sportach ekstremalnych wykorzystuje się oddychanie, na przykład zawodowi strzelcy są szkoleni, aby pociągnąć za spust pod koniec wydechu - wyjaśnia profesor Micah Allen z Uniwersytetu Aarhus w Danii.

- Sugeruje to, że mózg i oddychanie są ze sobą ściśle powiązane w sposób, który wykracza daleko poza przetrwanie i faktycznie wpływa na nasze , naszą uwagę i sposób, w jaki przetwarzamy świat zewnętrzny. Opracowany model wskazuje, że w mózgu istnieje mechanizm, który łączy rytm oddychania z tym wszystkim - wyjaśnia prof. Allen.

Oddech może mieć wpływ na zdrowie psychiczne

Zrozumienie, w jaki sposób oddychanie kształtuje nasz mózg, a co za tym idzie, nastrój, myśli i zachowania, pozwala lepiej zapobiegać chorobom psychicznym i je leczyć.

- Trudności w oddychaniu wiążą się z bardzo dużym wzrostem ryzyka zaburzeń nastroju, takich jak i . Oddychanie, choroby układu oddechowego i zaburzenia psychiczne są ze sobą ściśle powiązane. Jak się wydaje, pomocne może być opracowanie nowych sposobów wyrównania rytmów mózgu i ciała, zamiast leczenia jednego aspektu w izolacji - wyjaśnia prof. Allen.

Stabilizowanie stanu naszego umysłu poprzez oddychanie jest dobrze znaną i stosowaną taktyką w wielu tradycjach, takich jak joga i . W mózgu istnieją ścieżki, które kontrolują interakcję między oddychaniem i aktywnością mózgu. Nasz wzorzec oddychania wywołuje określone pobudzenie mózgu, neurony są bardziej podatne na aktywizację w określonych fazach oddychania.

Przyszłe badania

W kolejnych testach eksperci chcą zrozumieć, w jaki sposób oddychanie wpływa na różne rodzaje percepcji emocjonalnej i wizualnej w mózgu.

- Wykorzystamy kombinację neuroobrazowania u ludzi i zwierząt, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób oddychanie wpływa na mózg, a także ocenić wpływ różnych leków na interakcję oddechowo-mózgową. Chcielibyśmy również sprawdzić, w jaki sposób czynniki związane ze stylem życia, takie jak stres czy sen, oddziałują na tę interakcję - mówi Micah Allen.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy