12-10-2017
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Sezon grypowy coraz bliżej i przy obecnej pogodzie bardzo łatwo jest się przeziębić. Żeby lepiej uchronić się przed chorobą, trzeba szczególnie zadabać o higienę, w tym o dostatecznie częste mycie rąk.
Łatwo przeziębić się czy zachorować na grypę z powodu zarazków, które przedostają się do wnętrza organizmu - często w wyniku niedostatecznej higieny. Warto pamiętać, że aby dobrze , trzeba je myć co najmniej przez 20-30 sekund, nie opuszczając żadnego obszaru - nie tylko wierzchu dłoni, ale i wnętrza oraz powierzchni pomiędzy palcami. Po ich umyciu trzeba dobrze wypłukać i wysuszyć dłonie.
Światowy Dzień Mycia Rąk15 października obchodzimy Światowy Dzień Mycia Rąk - coroczny światowy dzień promowania codziennej higieny, którego celem jest zwiększenie świadomości znaczenia mycia rąk środkiem myjącym jako łatwego, skutecznego i niedrogiego sposobu na zapobieganie chorobom, a nawet ratowanie życia.
Pierwszy Światowy Dzień Mycia Rąk odbył się w 2008 roku, kiedy w ramach tej akcji ponad 120 milionów dzieci na całym świecie umyło ręce mydłem w ponad 70 krajach. Od 2008 roku organizatorzy Dnia rozpowszechniają informacje dotyczące mycia rąk, współfinansują zwiększenie dostępności łazienek w miejscach, gdzie jest ich niewiele i podkreślają medyczną wartość .
Hasłem „Global Handswashing Day" w 2017 roku jest: „nasze ręce, nasza przyszłość!" Ma przypominać, że mycie rąk chroni zdrowie, więc pozwala zadbać o naszą przyszłość i przyszłość naszych społeczności. Mycie rąk jest niedrogim, skutecznym sposobem na osiągnięcie tych celów, a to dzięki możliwości poprawienia dostępu do edukacji dzieci, ochrony zdrowia pacjentów i społeczności oraz zmniejszenia nierówności. Promowanie korzyści z mycia rąk mydłem, a także wspierania dostępu do urządzeń sanitarnych, pomoże nam w dążeniu do przyszłości, w której ten potencjał zostanie zrealizowany, piszą organizatorzy Dnia.
Kiedy myć ręceMycie rąk jest łatwym i jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania rozprzestrzenianiu się zarazków. Może powstrzymać przed przenoszeniem się się bakterii z jednej osoby na drugą i w całej społeczności.
Możesz pomóc sobie i innym zachować zdrowie, często myjąc ręce, szczególnie w kluczowych momentach, gdy zarazki mogą się znajdować na dłoniach i łatwo się rozprzestrzeniać. Myj ręce:
• przed, podczas i po przygotowaniu żywności
• przed jedzeniem
• przed i po wykonywaniu czynności opiekuńczych u chorego
• przed i popatrzeniu rany
• po skorzystaniu z toalety
• po wymianie pieluch u dziecka czy osoby starszej
• Po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichnięciu
• Po dotknięciu zwierząt, paszy dla zwierząt lub odpadów zwierzęcych
• Po wyniesieniu śmieci
O Światowym Dniu mycia Rąk: