Strona głównaZdrowieJak myć ręce, by uchronić się przed zakażeniem

Jak myć ręce, by uchronić się przed zakażeniem

Sezon grypowy coraz bliżej i przy obecnej pogodzie bardzo łatwo jest się przeziębić. Żeby lepiej uchronić się przed chorobą, trzeba szczególnie zadabać o higienę, w tym o dostatecznie częste mycie rąk.
Jak myć ręce, by uchronić się przed zakażeniem [Fot. Volodymyr Shevchuk - Fotolia.com] Łatwo przeziębić się czy zachorować na grypę z powodu zarazków, które przedostają się do wnętrza organizmu - często w wyniku niedostatecznej higieny. Warto pamiętać, że aby dobrze , trzeba je myć co najmniej przez 20-30 sekund, nie opuszczając żadnego obszaru - nie tylko wierzchu dłoni, ale i wnętrza oraz powierzchni pomiędzy palcami. Po ich umyciu trzeba dobrze wypłukać i wysuszyć dłonie.

Światowy Dzień Mycia Rąk

15 października obchodzimy Światowy Dzień Mycia Rąk - coroczny światowy dzień promowania codziennej higieny, którego celem jest zwiększenie świadomości znaczenia mycia rąk środkiem myjącym jako łatwego, skutecznego i niedrogiego sposobu na zapobieganie chorobom, a nawet ratowanie życia.

Pierwszy Światowy Dzień Mycia Rąk odbył się w 2008 roku, kiedy w ramach tej akcji ponad 120 milionów dzieci na całym świecie umyło ręce mydłem w ponad 70 krajach. Od 2008 roku organizatorzy Dnia rozpowszechniają informacje dotyczące mycia rąk, współfinansują zwiększenie dostępności łazienek w miejscach, gdzie jest ich niewiele i podkreślają medyczną wartość .

Hasłem „Global Handswashing Day" w 2017 roku jest: „nasze ręce, nasza przyszłość!" Ma przypominać, że mycie rąk chroni zdrowie, więc pozwala zadbać o naszą przyszłość i przyszłość naszych społeczności. Mycie rąk jest niedrogim, skutecznym sposobem na osiągnięcie tych celów, a to dzięki możliwości poprawienia dostępu do edukacji dzieci, ochrony zdrowia pacjentów i społeczności oraz zmniejszenia nierówności. Promowanie korzyści z mycia rąk mydłem, a także wspierania dostępu do urządzeń sanitarnych, pomoże nam w dążeniu do przyszłości, w której ten potencjał zostanie zrealizowany, piszą organizatorzy Dnia.

Kiedy myć ręce

Mycie rąk jest łatwym i jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania rozprzestrzenianiu się zarazków. Może powstrzymać przed przenoszeniem się się bakterii z jednej osoby na drugą i w całej społeczności.

Możesz pomóc sobie i innym zachować zdrowie, często myjąc ręce, szczególnie w kluczowych momentach, gdy zarazki mogą się znajdować na dłoniach i łatwo się rozprzestrzeniać. Myj ręce:

• przed, podczas i po przygotowaniu żywności
• przed jedzeniem
• przed i po wykonywaniu czynności opiekuńczych u chorego
• przed i popatrzeniu rany
• po skorzystaniu z toalety
• po wymianie pieluch u dziecka czy osoby starszej
• Po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichnięciu
• Po dotknięciu zwierząt, paszy dla zwierząt lub odpadów zwierzęcych
• Po wyniesieniu śmieci

O Światowym Dniu mycia Rąk:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

  • 14:25:33, 13-10-2017 ~gość: 217.168.134.xxx

    Ręce trzeba myć porządnie, inaczej można w ogóle nie myć

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X