Strona głównaZdrowieJak emocje wpływają na jelita

Jak emocje wpływają na jelita

Twoje samopoczucie psychiczne nie pozostaje bez wpływu na układ trawienny. Kiedy się denerwujesz czy masz poczucie zagrożenia, proces trawienia spowalnia, a nawet się zarzymuje, to zaś oznaczać może skurcze jelitowe i biegunkę.
Jak emocje wpływają na jelita [Fot. Pixabay.com]
Stresujące sytuacje i inne nieprzyjemne doświadczenia, które skutkują silnymi emocjami często oznaczają bóle brzucha i konieczność natychmiastowego udania się do łazienki. Wszystko przez bezpośrednią sygnalizację biochemiczną pomiędzy przewodem pokarmowym i układem nerwowym. Co więcej, w naszym organizmie funkcjonuje tzw. jelitowy układ nerwowy, czyli autonomiczny system, który jest zależny od .

Kiedy doznaje się czegoś, co wywołuje napięcie, procesy trawienne spowalniają, aby organizm mógł skoncentrować się na działaniu, które ma najwyższy priorytet w danym momencie. Objawia się to jednak nierzadko problemami żołądkowo-jelitowymi, w tym (irritable bowel syndrome, IBS).

Oś mózgowo-jelitowa sprzęga obydwa obszary, tzn. silniejsze emocje wywołują zaburzenia pracy jelit, a problemy z jelitami mogą skutkować niepokojem i rozchwianiem emocjonalnym.

Niedawno uczeni odkryli związek pomiędzy zaburzeniami flory jelitowej i objawami depresji. Zauważono również, że poprawa mikrobiomu jelitowego ma przełożenie na lepszy stan emocjonalny.

Aby poprawić mikroflorę, można stosować probiotyki, ale i odpowiednia dieta pomaga zadbać o odpowiednią ilość i jakość bakterii w jelitach. Trzeba jeść: ogórki kiszone, jogurty, maślanki, , zsiadłe mleko, świeże warzywa i owoce oraz produkty pełnoziarniste, .

W ostatnim czasie i problemy emocjonalne stały się powszechne. Psycholodzy radzą, by lepiej zadbać o higienę psychiczną i uczyć się odprężać. Pomocne są w tym techniki relaksacyjne, aromaterapia, terapie poznawczo-behawioralne, etc.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:12:40, 14-06-2019 senioritaa

    Na pewno emocje mogą wpływać na jelita, bo zależy w jakim nastroju spożywamy posiłki i jeśli ciągle jesteśmy zdenerwowani to nasze jelita i układ trawienny mogą nie do końca pracować prawidłowo i przez co mogą pojawić się wzdęcia czy zaparcia. A leczyć je też trzeba odpowiednimi sposobami, najlepiej to chyba Intestą, bo naturalny skład i ma sporo zadowolonych ludzi którzy ją przyjmowali
    ... zobacz więcej
  • 13:43:54, 29-07-2019 stanela

    Przyczyną dużej ilości chorób jest stres. Powinniśmy starać się go unikać w swoim życiu, jednak nie zawsze jest to możliwe. Ja postanowiłam skorzystać z pomocy - terapia mindfulness naprawdę nadała mi pewności siebie i nie przejmuje się już otoczeniem. Stres odszedł na bok i inne problemy również
  • 12:15:56, 22-03-2021 KarinaMa

    Tak, to ważna rzecz. Ja na pewno mogę Wam zasugerować, byście podeszli do tego tematu na poważnie. Nie ma co ukrywać, że dzieki takim miejscom jak https://psychomedic.pl/psychiatra-warszawa/ można zdecydowanie poprawić stan swojego zdrowia. Niestety w głowie zaczyna się wiele chorób, więc koniecznie powinnyście mieć to na uwadze.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy