Strona głównaZdrowieJak działa efekt placebo - może pomóc pozbyć się przewlekłego bólu

Jak działa efekt placebo - może pomóc pozbyć się przewlekłego bólu

O efekcie placebo mówi się, gdy substancja, która nie działa w określony sposób na organizm, jest równie skuteczna jak leki. Jak to jednak jest możliwe? Badacze odkryli, że placebo wpływa na aktywność regionu mózgu zlokalizowanego w tak zwanym zakręcie czołowym środkowym mózgu.
Efekt placebo pomoże pozbyć się przewlekłego bólu? Uczeni z Uniwersytetu Północno-Zachodniego w Chicago odkryli działanie palcebo, analizując badania kliniczne u pacjentów z przewlekłym związanym ze , których poddano funkcjonalnemu obrazowaniu rezonansem magnetycznym. Odkryto, że placebo może mieć znaczący efekt przeciwbólowy u ponad 50 proc. pacjentów i zidentyfikowano region mózgu odpowiedzialny za ten efekt.

Poprzednie badania dotyczące działania placebo obejmowały głównie zdrowych uczestników oraz kontrolowane warunki eksperymentalne, uzyskane wyniki nie mogły być więc bezpośrednio przeniesione do praktyki klinicznej. To nowe podejście mogłoby jednak zmienić sytuację. Okazuje się bowiem, że można zobaczyć, która część mózgu jest aktywowana podczas bólu odczuwanego przez pacjenta i wybrać konkretny lek, który będzie nakierowany na działanie w tym właśnie punkcie, uważają autorzy badań. Co więcej, badacze są przekonani, że mogłoby to osłabić zarówno nieskuteczne terapie, jak i stosowanie nieefektywnych medykamentów. Dzięki temu intensywność cierpienia doświadczonego przez tych, którzy żyją z bólem, może znacznie się zmniejszyć.

określa się jako taki, który trwa co najmniej trzy miesiące. Niektórzy za takowy uznają już ostry ból utrzymujący się pzrez co najmniej 30 dni. Badania epidemiologiczne wykazały, że od 10 do 55 proc. osób w różnych krajach doświadcza takiego bólu.

O badaniach napisano w PloS Biology.

Źródło:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X