Strona głównaZdrowieJak dieta śródziemnomorska pomaga walczyć z depresją

Jak dieta śródziemnomorska pomaga walczyć z depresją

Ci, którzy przestrzegają diety śródziemnomorskiej, mogą liczyć na zmniejszenie ryzyka rozwoju depresji nawet o jedną trzecią, mówią badacze z University College London.
Jak dieta śródziemnomorska pomaga walczyć z depresją [Fot. Kamila Cyganek - Fotolia.com]
Jedzenie dużej ilości owoców, warzyw, orzechów, roślin strączkowych i ryb, przy jednoczesnym unikaniu przetworzonych, słonych lub słodkich produktów, może sprzyjać takim zmianom w jelitach, które wspomagają .

Brytyjscy uczeni przeanalizowali dane zebrane w 41 badaniach, spośród których cztery były zaprojektowane dokładnie tak, by sprawdzić, czy istnieje związek pomiędzy tradycyjnym śródziemnomorskim jadłospisem i zdrowiem psychicznym.

Okazało się, że osoby jedzące , wykazywały o 33 procent niższe ryzyko zachorowania na (Zobacz: ) w ciągu najbliższych ośmiu do dwunastu lat w porównaniu do tych, których sposób odżywiania się najbardziej odbiegał od tego śródziemnomorskiego.

Kilka innych badań spośród tych analizowanych dotyczyło wpływu diety sprzyjającej na zdrowie psychiczne. Ustalono, że dieta o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych, cukru i przetworzonej żywności oznaczała 24-procentowe osłabienie ryzyka depresji w ciągu kolejnych pięciu do dwunastu lat.

Według autorów, skoro nie dziwi już fakt, że zdrowie fizyczne ma wpływ na psychiczne i odwrotnie, nie jest też zaskoczeniem, że dieta może wpływać i na jedno, i na drugie. Potwierdzone naukowo dane dotyczące dokładnego oddziaływania sposobu jedzenia na stan psychiczny można by wykorzystywać w terapiach.

O badaniach pisano w czasopiśmie Molecular Psychiatry.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy