Strona głównaZdrowieJak dbać o wzrok na co dzień?

Jak dbać o wzrok na co dzień?

Zmysł wzroku to najbardziej efektywny ze wszystkich pięciu naszych zmysłów. Za jego pośrednictwem odbieramy niemal 80% informacji z otoczenia. Oko jest niezwykle zapracowanym narządem, ale też najczęściej przez nas zapominanym. Jak poprawić zdrowie i kondycję najważniejszego zmysłu?
Jak dbać o wzrok na co dzień? [Fot. Olesia - Fotolia.com] jest radarem do poruszania się w przestrzeni, czuwa nad naszym bezpieczeństwem. Stanowi nieocenioną pomoc przy wykonywaniu codziennych czynności, kontroluje ich przebieg i efekt. Ma olbrzymie znaczenie w nawiązywaniu i podtrzymywaniu kontaktów z innymi ludźmi. Rejestruje znaczną część komunikatów pozawerbalnych. Wzrok jest także źródłem wielu przyjemnych przeżyć. Pozwala cieszyć się pięknem, sztuką, naturą. Dodatkowo, jeśli zmysł smaku, zapachu czy słuchu przestają prawidłowo funkcjonować, to właśnie wzrok chroni nas przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami. Jednocześnie właśnie o kondycję oczu dbamy najmniej.

Oczy na etacie

Oczy pracują przy każdej czynności, którą wykonujemy od porannego dźwięku budzika. Dodatkowo, podczas dnia i po zmierzchu wystawiamy je na liczne trudności i obciążenia. Wielogodzinna praca przy komputerze, wpatrywanie się w ekrany smartfonów czy telewizorów bardzo nadwyrężają oczy. Problem wynika ze zbyt rzadkiego mrugania, co w konsekwencji prowadzi do dysfunkcji gruczołów odpowiedzialnych za wydzielanie poszczególnych składników filmu łzowego. Prowadzi to do problemów z czytaniem, obserwacją ekranów oraz ogólnym dyskomfortem i może objawiać się w każdym wieku.

Problemy z dyskomfortem i przy wielogodzinnym siedzeniu przed monitorem nie są jedyną pułapką dla oczu, których dostarcza nam sprzęt elektroniczny. Wszelkiego rodzaju urządzenia cyfrowe i wyświetlacze - smartfony, GPS-y, tablety i monitory LCD/LED, telewizory, komputery czy laptopy emitują , które znajduje się blisko spektrum ultrafioletu szkodliwego dla naszych komórek. Światło niebieskie samo w sobie jest zjawiskiem naturalnym. Obecne jest w świetle dziennym i utrzymuje nas w stanie czuwania. Jest sygnałem dla mózgu, że trwa dzień, przez co wydzielanie melatoniny jest zaburzone. Hormon ten odpowiada za obniżenie ciśnienia krwi, poziomu glukozy i temperatury ciała, czyli czynniki, które odpowiadają za spokojny sen. Długotrwała ekspozycja na jego oddziaływanie wpływa na przemęczenie oczu oraz zaburza rytm snu. Może prowadzić nawet do uszkodzenia siatkówki i zwyrodnień plamki żółtej oka. Jest kilka rozwiązań, które pomagają zmniejszyć ilość światła niebieskiego docierającego do siatkówki oka, ale tym koniecznym minimum jest wykluczenie ekspozycji oczu na nie przynajmniej na dwie godziny przed snem. Rozwiązanie to dla wielu osób może być niemożliwe, zwłaszcza, że nawet budzik ustawiamy w telefonie. Paradoksalnie, z pomocą przychodzi technologia. Bez problemu znajdziemy bezpłatne aplikacje na telefony komórkowe, które automatycznie przyciemniają wyświetlacz i ograniczają emisję niebieskiego światła. Warto je zainstalować na telefonach wszystkich członków rodziny.

Nawet nie mrugniesz?

Zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego warto poświęcić oczom szczególną atencję. Kluczowe jest zadbanie o ergonomię miejsca pracy, odpowiedni sprzęt i jego ustawienie, odpowiednie oświetlenie (uwaga: żarówki energooszczędne również emitują niebieskie światło), nawilżacze i rośliny, wietrzenie pomieszczeń, unikanie dymu papierosowego. Warto pamiętać o piciu dużej ilości wody, podstawowego składnika łez. Pracując, możemy dać oczom odpocząć, przeplatając zajęcia wymagające obsługi komputera z pracą z papierowymi dokumentami lub spotkaniami. Jeżeli potrzebna jest natychmiastowa ulga, można sięgnąć po nawilżające krople do oczu.

Jednak, przede wszystkim wpatrując się intensywnie w ekran komputera lub smartfona, mrugamy pięciokrotnie rzadziej niż powinniśmy. Mruganie jest najprostszą, najszybszą i najskuteczniejszą metodą pozwalającą zapobiec dolegliwościom związanym z przesuszeniem oczu. Wystarczy podczas pracy raz na jakiś czas świadomie mrugać, żeby zapewnić odpowiednie nawilżenie oczu. Wzrok stale skupiony na ekranach, które znajdują się blisko twarzy, odzwyczaja się od patrzenia na odległość, dlatego warto też zastosować metodę 20/20/20 która oznacza, że co 20 minut należy przez 20 sekund obserwować przedmioty znajdujące się w odległości 20 stóp (około 6 metrów).

Systane Complete

Tagi: oczy, wzrok

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:08:08, 21-06-2019 aurelia66

    Ze wzrokiem nie ma żartów. Póki człowiek młody to myśli, ze jest niezniszczalny i na wszystko moze sobie pozwalac nawet jesli chodzi o wzrok, ale pozniej dopiero zaczynaja sie problem z wiekiem. Dlatego tak sobie mysle, ze akurat jesli idzie o wzrok to nie ma co tutaj odkladac tematu na świete NIGDY tylko od małego pielegnowac. U nas i ja i maż i córa jestesmy pod opieka okulistów z medicover. Cora chodzi kilka razy w roku na przeglady, jednak ja z racji wady mam czestsze wizyty bo i leczenie tego wymaga, ale póki leczenia działa - trzeba dokończyc zeby był efekt
    ... zobacz więcej
  • 13:46:36, 28-06-2019 Myszorka

    Fajnym rozwiązaniem jest przyjmowanie różnego rodzaju suplementów diety. Ja żeby wspomóc wzrok używam antyoksydanty Suplement dostępny jest w każej aptece w bardzo przystępnych cenach. Polecam spróbować.
  • 09:48:33, 08-08-2019 Sanndra

    dobra jest luteina i jedzenie dużej ilości warzyw w tym marchwi.
  • 06:37:59, 17-02-2020 Regina65

    Czytałam ostatnio artykuł o chorobach oczu https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/choroby-oczu Niektóre z nich występują typowo u ludzi starszych. Wzrok się pogarsza z wiekiem i to jest chyba nieuniknione. Jeśli w rodzinie występowała zaćma, to duże prawdopodobieństwo, że nas też dopadnie. Myślicie, że suplementy czy jedzenie marchwi mogłoby temu zapobiec?
  • 22:19:36, 07-03-2020 skiles.franco

    Okulista poleca naprawdę fajne krople do oczu już dla starszych
  • 14:22:31, 27-03-2020 lollcia

    suplementy i krople regularnie
  • 17:16:04, 14-12-2021 PaniJadwiga

    Bardzo ciekawe komentarze. Choroby oczu mogą nas spotkać bez znaczenia na nasz wiek. W dzisiejszych czasach ludzie oglądają dużo telewizji czy też siedzą przy komputerze. To może być początek ich problemów z wzrokiem w dłuższej perspektywie. Ważne jest by ograniczyć te czynności do rozsądnego minimum. Jeśli jest już na to za późno i korzystamy z okularów czy soczewek, nic straconego. Postęp technologiczny dał nam wiele możliwości przez ostatnie lata. Takie usługi jak laserowa korekcja wzroku - https://vidiummedica.pl/laserowa-korekcja-wzroku/ jest co raz chętniej wybierana. W zasadzie to na przestrzeni czasu, skorzystały z niej miliony osób na całym świecie. Metoda jest w pełni bezpieczena i mało inwazyjna.
    ... zobacz więcej
  • 11:15:30, 27-12-2021 wawdgg6

    W jaki sposób Wy dbacie o swój wzrok i dlaczego?
  • 13:21:05, 09-03-2022 kalina3

    Niektórzy mówią, że wystarczy jeść marchewki
  • 15:59:37, 05-08-2022 kordianka

    Przede wszystkim badać go regularnie u okulisty, bo to podstawa świadomej profilaktyki. Na NFZ kolejki są bardzo długie, a prywatnie przyjmują szybko. Ja natomiast polecam Klinikę okulistyczną Libermedic w Warszawie https://libermedic.com/

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy