Strona głównaZdrowieJak ćwiczenia pomagają zmniejszyć ryzyko raka

Jak ćwiczenia pomagają zmniejszyć ryzyko raka

Od dawna znamy badania, które potwierdzają, że styl życia ma wpływ na ryzyko raka. Kolejne analizy pokazują, że regularna aktywność fizyczna zwiększa szanse na uniknięcie siedmiu rodzajów nowotworu.
Jak ćwiczenia pomagają zmniejszyć ryzyko raka [fot. Christian Northe z Pixabay]
Przeanalizowano dziewięć badań z łącznym udziałem ponad 750 tysięcy ludzi i odkryto, że reglarne pomogą uchronić sie przed siedmioma rodzajami .

W badaniach uwzględniono dane medyczne osób w wieku 32-91 lat. Uczeni wzięli pod uwagę deklaracje uczestników co do poziomu aktywności fizycznej i monitorowali stan ich zdrowia przez nieco ponad 10 lat.

Jak odkryto, wysiłek fizyczny dawał efekty chroniące przed różnymi rodzajami raka, w tym stanowił najsilniejszą profilaktykę raka , , nerki, wątroby, endometrium i chłoniaków nieziarnicznych oraz szpiczaka. Nie odnotowano jednak poprawy wskaźników zachorowań pod wpływem ćwiczeń w przypadku ośmiu innych form nowotworu.

Zauważono też, że - w zależności od rodzaju raka - ryzyko rozwoju choroby było niższe dzięki standardowo zalecanej zalecanej ilości ćwiczeń lub też zmniejszenie prawdopodobieństwa wymagało intensywniejszych treningów. Zgodnie z obecnymi rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia ludzie dorośli powinni wykonywać co najmniej 150 minut aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanym natężeniu w ciągu tygodnia lub angażować się przez co najmniej 75 minut tygodniowo w treningi o wysokiej intensywności.

Autorzy zaznaczają, że na podsatwie ich badań nie może jednoznacznie stwierdzić, że samo w sobie regularne ćwiczenie powoduje obniżenie częstości niektórych nowotworów. Być może odpowiedzialne są za to inne, towarzyszące aktywności fizycznej, czynniki.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, rak jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Około jeden na sześć wszystkich zgonów jest spowodowanych nowotworem. Jednocześnie eksperci podkreślają, że jedna trzecia śmierci z powodu raka jest uwarunkowana pięcioma głównymi zagrożeniami behawioralnymi i dietetycznymi: nadmiernym wskaźnikiem masy ciała, niskim spożyciem owoców i warzyw, brakiem aktywności fizycznej, paleniem papierosów i nieumiarkowanym spożywaniem alkoholu.

Najczęściej rozwijające się nowotwory to , piersi, jelita grubego i okrężnicy, skóry oraz .

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy