Strona głównaZdrowieJak alkohol sprzyja demencji

Jak alkohol sprzyja demencji

Jeśli pijesz dużo alkoholu i robisz to dość często, znacznie bardziej narażasz się na problemy z pamięcią i demencję.
Jeśli chodzi o rozwój , wpływa na to wiele czynników, a genetyczne stanowią zaledwie część z nich. Wielu przypadków choroby dałoby się uniknąć dzięki zdrowemu stylowi życia. Niedopowiednia dieta zaś i różne niedrowe zachowania, takie jak picie nadmiernych ilości alkoholu czy palenie papierosów, sprzyjają szybszemu pojawieniu się i ich przeradzaniu się w otępienie.

szczególnie zagraża naszym zdolnościom poznawczym. Osoby, które często zagladają do kielisza, znacznie wcześniej mają kłopoty z i inne zaburzenia kognitywne.

Istnieją badania, które dowodzą, że niewielkie dawki alkoholu mogą mieć pozytywny skutek zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i poznawczego. Jednakże, nadmierne ilości napojów wyskokowych zawsze negatywnie oddziałują na nasz organizm.

Poza bezpośrednim działaniem neurotoksycznym, zaburzenia związane z piciem były miały związek z takimi czynnikami ryzyka, jak palenie papierosów, nadciśnienie, cukrzyca i utrata słuchu. Ogólny udział zaburzeń związanych z piciem alkoholu w otępieniu jest więc jeszcze wyższy, wyjaśniają uczeni z French Transnational Health Economics Network.

Upijanie się oznacza nie tylko znaczne zwiększenie ryzyka demencji i przyspieszenie rozwoju choroby - prowadzi to także do wielu innych chorób: zwiększa stężenie triglicerydów oraz poziom ciśnienia tętniczego, zaburza rytm serca, sprzyja problemom z , jak również kłopotom z nerkami i wątrobą i .

Zaleca się, aby nie pić więcej niż . To odpowiednik czterech kieliszków mocnego wina lub około sześciu litrów piwa. Nie należy wypijać takich ilości alkoholu jednego dnia, ale rozłożyć na dłuższy czas, upijanie się istotnie zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzeń mózgu.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy