Strona głównaZdrowieJak „przetrwać” święta w dobrym zdrowiu

Jak „przetrwać” święta w dobrym zdrowiu

Gwiazdka to dla wielu najprzyjemniejszy czas w roku. Charakterystyczny klimat tworzony przez śnieg, dekoracje i poczucie wyjątkowości czasu odczuwają zarówno osoby religijne, jak i te słabiej związane z Kościołem. Jednakże towarzyszące celebrowaniu Świąt liczne potrawy i napoje oraz nasze przyzwyczajenia (przesiadywanie za stołem przez długie godziny) mogą nam zaszkodzić, w efekcie zamiast wypoczynku i mile spędzonego czasu, możemy zmagać się z różnymi dolegliwościami. Oto kilka wskazówek lekarzy, jak zapobiec niedyspozycjom.
1. Umiar przede wszystkim

"Virtus in medio stat" (cnota stoi w środku, tj. zna umiar) napisał Cyceron i jakkolwiek można by to odnieść do każdej dziedziny życia, w okresie świątecznym szczególnie dotyczy to jedzenia. Organizm nieprzyzwyczajony do takiego obciążenia może „odmówić posłuszeństwa". Ciału potrzeba równowagi w odżywianiu się, aktywności fizycznej i odpoczynku.

2. Sposób na zdrowe odżywianie się

Obejmuje spożywanie zdrowych przekąsek lub niewielkich posiłków co trzy - cztery godziny. To pomaga zapobiec nieodpowiedniemu poziomowi cukru we krwi, co często prowadzi do bólów głowy, zmęczenia i złego samopoczucia. Taki sposób odżywiania się może być bardzo skuteczną strategią zapobiegania przejadaniu się podczas świątecznych spotkań przy zastawionych stołach. Nie ma sensu głodzić się przez cały dzień, aby podczas uroczystej kolacji „wciskać" w siebie tony jedzenia. To nie oznacza oczywiście restrykcji przy kosztowaniu bożonarodzeniowych specjałów, ale pozwoli racjonalnie się nimi cieszyć, a później dobrze czuć.

3. Nunc est bibendum (łac. teraz pora pić)

Święta to „sezon" raczenia się wieloma smacznymi napojami, ale nie należy zapominać o wodzie i ciepłych napojach bezkofeinowych. Większość ludzi potrzebuje mniej więcej 1,5 do 3 litrów wody każdego dnia, aby optymalnie nawilżyć organizm. Jednak każda filiżanka kawy lub alkoholu przyczynia się do odwodnienia organizmu. Dlatego zaleca się pić szklankę wody dodatkowo przy konsumpcji kawy lub napojów alkoholowych.

4. Planowanie ważna rzecz!

Gdy nie uda nam się plan, często - nieświadomie oczywiście - planujemy porażkę. Warto poświecić trochę czasu, aby zaprojektować aktywność w czasie przerwy świątecznej. Spróbuj rozłożyć swe działania stosunkowo równomiernie, tak aby uniknąć pośpiechu, nadmiaru stresu i wypalenia. Planowanie jest kluczowym elementem zapobiegania problemów, które nierzadko pojawiają się w wyniku braku przygotowania.

5. Znaj swoje granice

Wytyczenie realistycznych granic dotyczących czasu, energii i zobowiązań może być bardzo ważne dla zachowania zdrowia w tym gorącym okresie. Dotyczy to również jedzenia i konsumpcji alkoholu. Przepracowanie to jedna z najczęstszych przyczyn złapania przeziębienia i innych infekcji o tej porze roku.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy