Strona głównaZdrowieJajka - sposób na dietetyczne śniadanie

Jajka - sposób na dietetyczne śniadanie

Jajka w różnej postaci to klasyczne „danie" śniadaniowe. Najnowsze badania potwierdzają jego dobroczynne, dietetyczne właściwości. Okazuje się, że serwowanie jaj na poranny posiłek zapobiegnie odczuwaniu głodu do obiadu.
Jak informuje magazyn Nutrition Research, jedzenie jajek na śniadanie pomaga zmniejszyć dostarczanie kalorii o 18 procent w ciągu całego dnia.

Badacze z University of Connecticut porównali efekty konsumowania śniadania bogatego w białko (tj. złożonego z jaj) oraz zawierającego wysoki poziom węglowodanów u 21 mężczyzn. Jednego dnia badań uczestnicy zjedli na śniadanie jajecznice z trzech jaj oraz półtora tostu z białego pieczywa. Drugiego dnia poranny posiłek partycypantów stanowił bajgiel, pół łyżki stołowej serka o niskiej zawartości tłuszczu oraz 6 uncji chudego jogurtu (ok. 170 gramów). Obydwa dania miały identyczną wartość kaloryczną.

Naukowcy zauważyli, że kiedy panowie jedli na śniadanie jajka, konsumowali lunch średnio o 112 kalorii lżejszy, zaś w okresie 24 godzin zjadali posiłki, które zawierały w sumie 400 kalorii mniej w porównaniu do dnia, w którym porannym posiłkiem był bajgiel.

Ponadto, badania krwi wykazały, że ilość greliny, hormonu wywołującego uczucie głodu i wydzielanego przez pusty żołądek, była większa wówczas, gdy na śniadanie jedzono bajgle.


Wyniki testów potwierdzają wcześniejsze badania, opublikowane w International Journal of Obesity w 2008 roku. Wykazały one, że jedzenie jajek na śniadanie jako część diety pomogło stracić 65 procent więcej wagi osobom odchudzającym się w porównaniu do grupy, której dieta nie obejmowała porannego posiłku zawierającego jajka.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy