Strona głównaZdrowieJaja nie szkodzą sercu. Nawet jeśli są w codziennej diecie

Jaja nie szkodzą sercu. Nawet jeśli są w codziennej diecie

W powszechnym mniemaniu jaja nie powinny stanowić stałego elementu codziennej diety, bo może to być niekorzystne dla zdrowia. Tymczasem okazuje się, że nie szkodzą.
Jaja nie szkodzą sercu. Nawet jeśli są w codziennej diecie [© Brent Hofacker - Fotolia.com] Jak wynika z badań, jedzenie 2 nawet dziennie nie powoduje zagrożeń dla zdrowia serca.

W popularnym przekazie spotykamy się z informacją, że ograniczenie spożycia cholesterolu, np. pochodzącego z , powinno być rekomendowane osobom zagrożonym chorobami serca lub tym, którzy już cierpią na taką chorobę. Jednak nie znaleziono dowodów na to, że istnieje związek pomiędzy jedzeniem jaj, cholesterolem i .

Jaja stanowią źródło cholesterolu i zgodnie z ogólnym przekonaniem ich spożycie jest czynnikiem ryzyka wysokiego poziomu cholesterolu w surowicy krwi.
Jednakże jaja odznaczają się stosunkowo niską zawartością tłuszczów nasyconych, a tym samym mają niewielki wpływ na poziom całkowitego cholesterolu oraz lipoprotein o niskiej gęstości (LDL), czyli tzw. złego .

Przeanalizowano skutki codziennej konsumpcji jaj na funkcję śródbłonka u osób dorosłych z chorobą wieńcową (coronary artery disease, CAD). Komórki śródbłonka to warstwy komórek wyściełających naczynia krwionośne i koształtujacych połączenie pomiędzy krążącą krwią a pozostałą cześcią ścian naczyń.

W badaniu wzięły udział 32 osoby w średnim wieku 67 lat. Wcześniejsze testy tej grupy badawczej nie wykazały żadnych krótkoterminowych negatywnych skutków spożycia jaj na czynniki ryzyka chorób serca u osób zagrożonych tymi problemami zdrowotnymi.

Codzienne jedzenie dwóch jaj w żaden sposób nie wpłynęło na przepływ krwi, poziom całkowitego cholesterolu i ciśnienia tętniczego oraz na masę ciała.
Ponadto nie odnaleziono dowodów na negatywne skutki codziennego spożycia jaj na jakiekolwiek czynniki ryzyka sercowego u osób z chorobą wieńcową na przestrzeni 6 tygodni.

Wyniki badań opublikowano w American Heart Journal.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć