Strona głównaZdrowieImplanty zębowe: od kości i żelaza po tytan

Implanty zębowe: od kości i żelaza po tytan

Utrata zęba to poważny problem estetyczny i funkcjonalny. Braki w uzębieniu mogą mieć różne konsekwencje : zniekształcenie twarzy, trudności z wymową, a nawet bóle głowy i kręgosłupa. Jednak współczesna stomatologia rozwiązuje ten kłopot. Pacjenci mogą skorzystać z całej gamy uzupełnień protetycznych. Najlepszym obecnie rozwiązaniem jest zastosowanie implantów zębowych.
Implanty zębowe: od kości i żelaza po tytan Historia implantologii rozpoczyna się już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Archeolodzy odkryli, że starożytni Majowie uzupełniali za pomocą kawałków muszli, kwarcu lub bursztynu. Natomiast Etruskowie stosowali odpowiednio zeszlifowane zęby zwierząt. Na terenie dzisiejszej Francji odnaleziono implant z pierwszego tysiąclecia naszej ery – z żelaza, poddany obróbce termicznej i mechanicznej. Badania wykazały, że zadowalająco zintegrował się z kością.

Prawdziwą rewolucją dla implantologii było odkrycie w latach 60. biozgodnych właściwości tytanu przez szwedzkiego badacza Per-Ingvara Branemarka. Okazało się, że tytan może zrosnąć się z ludzką kością bez żadnych skutków ubocznych dla człowieka, gdyż jest całkowicie neutralny dla naszego organizmu. Pierwsze implanty wszczepił prof. Branemark w 1965r. Do tej pory sprawują się świetnie. Tytan to także materiał, który nie powoduje alergii – od ponad 40 lat stosowania tytanowych implantów, nie zarejestrowana żadnego przypadku uczulenia na nie.

Implantologia to najmłodsza i jednocześnie najszybciej rozwijająca się dziedzina stomatologii. Mimo, że jej współczesna historia zaczyna się raptem 40 lat temu, już jest powszechnie stosowanym zabiegiem, a na świecie istnieje ponad 200 systemów implantologicznych. Wszczepienia implantu jest też najbardziej skutecznym zabiegiem stomatologicznym – w 98 procentach kończy się sukcesem, a trwałość implantów to ponad 30 lat.

Czym tak właściwie są ? – Implanty to sztuczne korzenie , na których osadza się protezy. Wyglądają trochę jak mała śrubka – tłumaczy dr Hanna Sobota z gabinetu Sobota Dent. – To jedyne rozwiązanie w protetyce, które odtwarza prawidłowe funkcjonowanie i naturalny wygląd zęba. Świetne jest także to, że dzięki zastosowaniu implantów nie musimy szlifować sąsiednich, zdrowych zębów, jak to było w przypadku tradycyjnych protez.

W Niemczech co roku wszczepia się ponad milion implantów. W Polsce tylko 70 tysięcy, jednak ta liczba cały czas rośnie. Polski rynek implantologiczny należy do najdynamiczniej rozwijających się na świecie. Szacuje się, że już w 75 procentach gabinetów stomatologicznych można wykonać zabieg wszczepienia implantu. Przybywa także lekarzy specjalizujących się w tej dziedzinie.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:24:29, 29-04-2013 ~gość: 31.174.216.xxx

    Tytan ma szerokie zastosowanie. Implanty dentystyczne to doskonały przykład jak jest różnorodne. O tym materiale można poczytać na przykład tutaj:http://zeby-implanty.pl/?article_id=78.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy