Strona głównaZdrowieIm bardziej otłuszczone serce, tym większe ryzyko jego niewydolności

Im bardziej otłuszczone serce, tym większe ryzyko jego niewydolności

Nadmiar tłuszczu osierdziowego, tj. tłuszczu wokół serca, zwiększa ryzyko wystąpienia niewydolności serca, zwłaszcza u kobiet.
Im bardziej otłuszczone serce, tym większe ryzyko jego niewydolności [Fot. psdesign1 - Fotolia.com]
Kobiety z dużą ilością tłuszczu osierdziowego są dwukrotnie bardziej narażone na , u mężczyzn zaś ryzyko tej dolegliwości zwiększa się wówczas o 50 procent, ostrzegają medycy z Mount Sinai.
Od prawie dwóch dekad wiadomo, że otyłość może podwoić ryzyko niewydolności serca. Teraz jednak poszliśmy o krok dalej, wykorzystując technologię obrazowania, odkryliśmy, że nadmiar tłuszczu osierdziowego, być może w wyniku jego umiejscowienia w pobliżu mięśnia sercowego, dodatkowo zwiększa ryzyko wystąpienia tej potencjalnie śmiertelnej choroby - wyjaśnia główny kardiolog Satish Kenchaiah z Icahn School of Medicine w Mount Sinai w Nowym Jorku.
Przy wykorzystaniu tomografii komputerowej zbadano kilka tysięcy kobiet i mężczyzn w wieku 45 - 84 lat. Żaden z uczestników początkowo nie miał objawów choroby serca. Zdrowie uczestników monitorowano przez ponad 17 lat i odkryto, że nadmiar tłuszczu osierdziowego był związany z wyższym ryzykiem niewydolności serca zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Większe otłuszczenie serca okazało się niebezpieczne samo w sobie, ponieważ pod uwagę wzięto także inne czynniki ryzyka niewydolności tego organu, takie jak: wiek, palenie papierosów, poziom spożycia alkoholu, siedzący tryb życia, nadciśnienie, wysoki poziom cukru we krwi, wysoki poziom cholesterolu i przebyte zawały serca. Ustalono, że nadmiar tłuszczu osierdziowego dwukrotnie zwiększył ryzyko niewydolności serca u kobiet i o około połowę proc. u mężczyzn względem rówieśników z mniejszą ilością osierdziowej tkanki tłuszczowej.

Co istotne, nadmierna wokół serca była słabo skorelowana z niewłaściwymi wskaźnikami , obwodu talii, czy stosunku talii do bioder. To z kolei oznacza, że otłuszczenie serca było niezależnym wskaźnikiem zagrożenia niewydolnością, bez względu na to, czy uczestnicy byli szczupli, czy otyli.

Teraz lekarze zamierzają sprawdzić, co odpowiada za odkładanie się tkanki tłuszczowej wokół serca i czy odpowiednia dieta oraz ćwiczenia mogą temu zapobiec.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy