Strona głównaZdrowieIMGW ostrzega: ekstremalne upały. Seniorzy szczególnie zagrożeni

IMGW ostrzega: ekstremalne upały. Seniorzy szczególnie zagrożeni

Nadchodzą ekstremalne upały - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W woj. zachodniopomorskim został ogłoszony trzeci, najwyższy stopień zagrożenia przed zjawiskami pogodowymi. Temperatura może osiągnąć w cieniu poziom nawet 37 stopni. Tak wysokie upały stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Szczególnie narażeni są przewlekle chorzy oraz seniorzy.
IMGW ogłosił najwyższy stopień zagrożenia w woj. zachodniopomorskim - tam temperatury w cieniu mogą osiągnąć poziom nawet 37 stopni. Drugi stopień - w województwach lubuskim, wielkopolskim i mazowieckim, gdzie maksymalna temperatura powietrza osiągnie według prognoz 34 stopnie. "Tylko" pierwszy stopień ostrzeżenia dotyczy województw dolnośląskiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego, małopolskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. W regionach tych temperatura może wynieść 32-33 stopnie. Jedyną oazą chłodu, a właściwie obszarem o mniejszych upałach pozostanie Podkarpacie.

Lekarze ostrzegają, że tak wysokie temperatury stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. Występuje duże ryzyko udaru słonecznego oraz cieplnego i odwodnienia. Szczególnie uważać powinny osoby chorujące na choroby układu krążenia - z niewydolnością krążeniową, po przebytych zawałach oraz seniorzy.

W ciągu najbliższych dni najlepiej nie wychodzić z domu w porze największych upałów - czyli w godzinach 10-18. Należy też odpowiednio dużo pić - co najmniej 3 litry płynów dziennie. Na odwodnienie szczególnie powinny uważać osoby starsze, stwarzać może ono bowiem u nich dużo szybciej niż u osób młodszych stan zagrożenia życia. Warto również schładzać się np. za pomocą nawilżonych ręczników czy chłodnego prysznica.

Zwróćmy również w tych dniach szczególną uwagę na naszych starszych krewnych - rodziców, dziadków, ciocie, wujków - najlepiej odwiedzając ich osobiście i sprawdzając stan zarówno zdrowia, jak i zaopatrzenia w żywność i napoje. Warto również zaglądać do starszych sąsiadów, sprawdzając czy się dobrze czują i czy nie potrzebują pomocy.

Przeczytaj także


Udar cieplny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Udar cieplny (porażenie cieplne, udar słoneczny) to nazwa stanu jaki występuje w wyniku przegrzania. Może do niego dojść w wyniku zbyt długiego wystawiania się na oddziaływanie wysokiej temperatury otoczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:50:34, 12-07-2010 Mirosław

    Właśnie - telefon do rodziców czy dziadków (o ile żyją) kilka razy dziennie. Zastukać do starszego sąsiada/sąsiadki i sprawdzić jak się czuje. Kilka lat temu we Francji podczas wielkiej fali upałów wśród ofiar byli głównie seniorzy - niektórzy zmarli w mieszkaniach, bo nikt nawet do nich nie zajrzał - znajomi i dzieci pojechali na wakacje...

    Upały są naprawdę niebezpieczne!
    ... zobacz więcej
  • 10:59:12, 12-07-2010 tadeusz50

    Mirku, może nie tylko do starszych pukajmy, młodsi tez mogą zaniemóc, podobnie patrzmy na np. ławki na skwerkach czy nie trzeba komuś udzielić pomocy.
  • 23:41:45, 13-07-2010 MSen

    To prawda,upały są tak samo dotkliwe dla każdego człowieka,nie ma różnicy czy jest to osoba starsza czy młoda. W południe najlepiej nie wychodzić z domu,pamiętajmy o kapeluszu na głowie oraz dużej ilości płynów.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy