Strona głównaZdrowieHormon grelina pomaga uchronić się przed utratą masy mięśniowej

Hormon grelina pomaga uchronić się przed utratą masy mięśniowej

Hormon grelina może pomóc uchronić się przed utratą mięśni w starszym wieku. Podawanie jednej z form greliny starszym myszom pomogło przywrócić masę i siłę mięśni tych zwierząt. Ponieważ choroby związane z mięśniami stanowią poważny problem zdrowotny wśród seniorów, odkrycia dają szanse na nową strategię leczenia utraty mięśni, która umożliwi starzejącym się ludziom zachowanie sprawności i zdrowia.
Hormon grelina pomaga uchronić się przed utratą masy mięśniowej [fot. fernando zhiminaicela from Pixabay]
jest hormonem biorącym udział w regulacji metabolizmu i bilansie energetycznym poprzez wpływ na apetyt, ale również odgrywa ważną rolę w ochronie przed zanikiem . W organizmie obecne są zarówno formy acetylowane (AG), jak i nieacetylowane (UnAG), ale te ostatnie nie wiążą się z receptorem odpowiadającym za wzmożenie . Jak się wydaje zaś, UnAG działa na receptor, który pośredniczy w różnych aktywnościach biologicznych, w tym w ochronnym działaniu przed zanikiem mięśni. Co istotne, poziomy greliny spadają wraz z wiekiem i mogą mieć wpływ na rozwój sarkopenii.

Sprawdzano wpływ UnAG na związany z wiekiem spadek masy i funkcji mięśni poprzez usunięcie genu greliny u myszy lub nadekspresję unAG. Funkcję mięśni w miarę oceniano za pomocą testu wytrzymałościowego. Zarówno usunięcie genu greliny, jak i nadekspresja UnAG zmniejszyły związany z wiekiem spadek masy i funkcji mięśni. Jakkolwiek obie grupy zwierząt wykazywały podobne tendencje do starzenia się pod względem masy ciała i , gryzonie z nadekspresją UnAG zachowały lepszą strukturę mięśni, wydajność i metabolizm - typowe dla mięśni młodszych myszy.

- Zrozumienie przyczyn i skutków sarkopenii poprawi zdolność zapobiegania, wykrywania i - mamy nadzieję - radzenia sobie z tą chorobą. Testy wskazują UnAG jako możliwy środek wykorzystywany w leczeniu - mówi dr Emanuela Agosti, współautorka badań.

- Ze względu na ogólnoświatowy wzrost populacji osób starszych, sarkopenia ma istotny wpływ społeczny, w dużym stopniu oddziałując zarówno na jakość życia seniorów, jak i na koszty opieki zdrowotnej. Stąd też strategie terapeutyczne mające na celu zapobieganie i/lub osłabienie sarkopenii mają kluczowe znaczenie - dodaje dr Agosti.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy