Strona głównaZdrowieHipersomnia - zaburzenie snu częstsze niż sądzono

Hipersomnia - zaburzenie snu częstsze niż sądzono

Osoby odczuwające silną senność w ciągu dnia, pomimo dobrze przespanej nocy, mogą cierpieć na zaburzenie snu zwane hipersomnią idiopatyczną. To zaburzenie neurologiczne może nie być tak rzadkie, jak kiedyś sądzono.
Hipersomnia - zaburzenie snu częstsze niż sądzono [fot. AI / Senior.pl / Canva]
Objawy idiopatycznej hipersomnii obejmują nie tylko dużą , ale także nadmierną ilość godzin , trudności z przebudzeniem się i zdezorientowanie przy przebudzeniu. Utrudnia to wykonywanie codziennych czynności, obniżając jakość życia.

Opisywane zaburzenie różni się od narkolepsji: osoby z narkolepsją również są senne w ciągu dnia, ale zazwyczaj nie śpią zbyt długo i mogą budzić się wypoczęte po drzemkach.

- Trudno określić częstość występowania idiopatycznej hipersomnii, ponieważ do postawienia diagnozy wymagane są kosztowne i czasochłonne badania snu - mówi dr David T. Plante z Uniwersytetu Wisconsin-Madison.

- Przeanalizowaliśmy dane dużego badania i odkryliśmy, że schorzenie to występuje znacznie częściej niż poprzednio szacowano i jest tak samo rozpowszechnione jak inne częste schorzenia neurologiczne oraz psychiatryczne, takie jak , , czy schizofrenia - wyjaśnia dr Plante.

Osoby cierpiące na idiopatyczną hipersomnię zasypiały średnio po 4 minutach w nocy i po 6 minutach przy drzemkach, w porównaniu do średnio 13 minut w nocy i 12 minut przy drzemkach w przypadku osób bez tej choroby.

W ciągu ponad dekady monitorowania zdrowia pacjentów, odkryto, że u części osób wraz z czasem senność ustąpiła. Daje to nadzieję osobom cierpiącym na tę chorobę, ale także pokazuje potrzebę ustalenia, co prowadzi do remisji.

- Nasze wyniki pokazują, że idiopatyczna nadmierna senność jest zjawiskiem stosunkowo powszechnym, częstszym, niż się ogólnie przyjmuje, dlatego prawdopodobnie istnieje znaczna różnica między liczbą osób cierpiących na to zaburzenie a liczbą ludzi zgłaszających się na leczenie - stwierdza dr Plante.

- Konieczne są dalsze badania mające na celu identyfikację, diagnozowanie i leczenie ludzi cierpiących na idiopatyczną nadmierną senność. Dodatkowe testy mogą również wyjaśnić przyczyny idiopatycznej hipersomnii i prowadzić do nowych metod leczenia - dodaje dr Plante.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć