Strona głównaZdrowieHatha joga pomaga walczyć z przewlekłym bólem

Hatha joga pomaga walczyć z przewlekłym bólem

Program redukcji stresu w oparciu o uważność (mindfulness-based stress reduction, MBSR) daje korzyści pacjentom z przewlekłym bólem i depresją, prowadząc do znacznego osłabienia dolegliwości bólowych, a także poprawy nastroju i zdolności funkcjonalnych
Hatha joga pomaga walczyć z przewlekłym bólem [fot. KarinaCarvalho from Pixabay] Większość uczestników badań (89 proc.) stwierdziła, że pomogła im znaleźć sposoby na lepsze radzenie sobie z bólem.
Przewlekły ból to powszechne schorzenie dotykające około 100 milionów ludzi w samych Stanach Zjednoczonych. W nowych testach odkryto, że udział w ośmiotygodniowym kursie medytacji uważności i ma istotny wpływ na poziom stresu oraz odczuwanego bólu.

- Wiele osób straciło nadzieję, ponieważ w większości przypadków przewlekły ból nigdy w pełni nie ustępuje - mówi Cynthia Marske, lekarz osteopata - Jednak joga i medytacja uważności mogą pomóc w poprawie struktury i funkcji organizmu, a to wspomaga proces dochodzenia do zdrowia - dodaje.

- Leczenie oznacza eliminację choroby, tymczasem zdrowienie odnosi się do zgody z samymi sobą, na poziomie fizycznym i psychicznym- mówi dr Marske. - W przypadku bólu przewlekłego leczenie polega na nauce życia z takim poziomem bólu, jaki jest możliwy do wytrzymania. W tym celu joga i medytacja mogą być bardzo korzystne - wyjaśnia.

Badanie wykazało, że medytacja uważności i joga skutkowały znaczną poprawą postrzegania przez pacjentów bólu, depresji i niepełnosprawności. Po kursie wyniki Kwestionariusza Zdrowia Pacjenta (PHQ-9), który jest standardową miarą depresji, spadły o 3,7 punktu w 27-punktowej skali. Jak mówi dr Marske, niektórzy pacjenci doświadczają podobnego spadku po zastosowaniu antydepresantu.
często idzie w parze z - mówi dr Marske. - Medytacja i joga oparte na uważności poprawiają zdrowie psychiczne i fizyczne pacjenta i mogą być skuteczne samodzielnie lub w połączeniu z innymi sposobami leczenia, takimi jak terapia i leki - wskazuje Marske.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy