Strona głównaZdrowieHałas wywołuje infekcje u pacjentów pooperacyjnych

Hałas wywołuje infekcje u pacjentów pooperacyjnych

Wyniki nowych badań przeprowadzonych w Szwajcarii wskazują, że hałaśliwe sale operacyjne mają negatywny wpływ na pacjentów przechodzących zabieg chirurgiczny. W toku zaprezentowanych w czasopiśmie British Journal of Surgery badań odkryto, że u chorych, którzy są poddawani operacji w sali o znacząco wyższym poziomie hałasu, pojawiają się infekcje rany pooperacyjnej (SSI), co zmusza ich do wydłużenia swojego pobytu w szpitalu średnio od 7 do 13 dni i w efekcie potraja koszty.
Hałas wywołuje infekcje u pacjentów pooperacyjnych

Naukowcy z uniwersytetów w Neuchâtel i Brnie w Szwajcarii przeanalizowali przypadki 35 pacjentów, którzy zostali poddani planowym, poważnym operacjom chirurgicznym jamy brzusznej. Zbadali czas trwania operacji, parametry demograficzne oraz poziom hałasu w salach operacyjnych. Według zespołu u 17% wystąpiły SSI, a jedyną zmienną był poziom hałasu w sali operacyjnej, który był znacząco wyższy w przypadku zakażonych pacjentów.

"SSI były przyczyną pozostawania pacjentów w szpitalu o 13 dni dłużej, co powodowało trzykrotny wzrost kosztów" - wyjaśnia dr Guido Beldi, naczelny autor artykułu z Wydziału Chirurgii Wewnętrznej i Medycyny Szpitala Uniwersyteckiego w Bernie.

"Dzięki odkryciu istotnego powiązania między pojawieniem się SSI w ciągu 30 dni od operacji a podwyższonym poziomem hałasu w sali operacyjnej, możemy jedynie wywnioskować, że hałas wiąże się ze stresującym środowiskiem lub brakiem koncentracji, co wpływa na wynik operacji."

Dane pokazują, że średni poziom hałasu w czasie operacji był znacznie wyższy u chorych dotkniętych SSI, tj. 43,5 decybela (dB), w porównaniu do pacjentów wolnych od SSI, w przypadku których poziom ten sięgał 25 dB. Naukowcy stwierdzili poziom szczytowy rzędu co najmniej 4 dB powyżej średniej u 23% chorych, u których wstąpiły SSI wobec 11% w przypadku innych operacji.

Według zespołu hałas wydawał się zwiększać w obydwu grupach godzinę po pierwszym nacięciu. Sugerują, że wzrost może wiązać się ze złożonością interwencji chirurgicznej, niemniej rozmowy na tematy niezwiązane z pacjentem również były przyczyną zwiększenia hałasu, co jest prawdopodobnie powodowane brakiem koncentracji zespołu. Niemniej naukowcy wskazują, że ta interpretacja opiera się na przypuszczeniach, ponieważ czas rozmów, które nie dotyczyły pacjentów nie był rejestrowany.

"Wyniki badań sugerują, że podwyższony poziom hałasu w sali operacyjnej może wskazywać na kwestie takie jak trudności natury chirurgicznej, stresujące środowisko, rozluźniona dyscyplina czy obniżona koncentracja" - zauważa dr Beldi. "Każdy z tych czynników może zwiększyć ryzyko wystąpienia SSI lub innych komplikacji, stąd dalsze badania analizujące źródła hałasu w sali operacyjnej i jego konkretny wpływ na zachowanie i sprawność chirurgów są uzasadnione."

Odnosząc się do możliwego wpływu głośnego środowiska chirurgicznego na skoncentrowanie się chirurga na wykonywanym zadaniu, profesor Ara Darzi z Wydziału Chirurgii Imperial College London tak pisze w artykule wstępnym: "Autorów należy pochwalić za poszukiwanie klinicznie istotnych parametrów dotyczących jakości i bezpieczeństwa, wedle których należy mierzyć rezultat. Warto również zauważyć, że badania wywodzą się z prostego pytania badawczego i nie wymagały badania wieloośrodkowego. Niemniej przyniosły interesujące i znaczące wyniki dla społeczności chirurgów. Nie wszystkie wielkie badania muszą koniecznie być zakrojone na dużą skalę. Chirurgów należy zachęcać do analizowania codziennych problemów, z jakimi się spotykają i do poszukiwania innowacyjnych sposobów badania ich."

Więcej informacji:

British Journal of Surgery:


Uniwersytet w Neuchâtel:


Uniwersytet w Bernie

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy