Strona głównaZdrowieGrupa krwi może zwiększyć ryzyko chorób serca

Grupa krwi może zwiększyć ryzyko chorób serca

Grupa krwi może mieć wpływ na zdrowie. Grupy A, B i AB nieznacznie zwiększają ryzyko chorób serca.
© Africa Studio - Fotolia.comUczeni z Harvard School of Public Health w Bostonie wskazują, że określone grupy krwi mogą nieco zwiększać prawdopodobieństwo . Niemniej jednak można przeciwdziałać tym predyspozycjom genetycznym poprzez zdrowy tryb życia obejmujący zrównoważoną , ćwiczenia i odpowiednio kontrolowane ciśnienie krwi, poziom oraz wagę.

Na potrzeby badań zebrano dane dotyczące ponad 60 tysięcy kobiet. Zdrowie uczestniczek w wieku 30 - 75 lat było monitorowane przez okres ponad 20 lat.

Naukowcy odkryli, że panie z grupą krwi AB (najrzadszą) - mieli o 23 proc. zwiększone ryzyko chorób serca w porównaniu do osób z grupą krwi O. U kobiet z grupą krwi B zanotowano podwyższenie ryzyka na poziomie o 11 proc. a u pań z grupą A - o 5 proc.

Aby wyizolować wkład typu krwi w ryzyko chorób serca, uczeni wzięli pod uwagę takie czynniki, jak dieta, wiek, waga, rasa, palenie tytoniu, okres i historię medyczną.

Badania wykazały, że grupa krwi A jest związana z wyższym poziomem lipoprotein niskiej gęstości (LDL), tzw. złego cholesterolu. Odkryto też, że grupa O może zawierać czynnik, który pomaga w przepływie krwi i zapobiega nadmiernemu krzepnięciu.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy