Strona głównaZdrowieGorąca kąpiel osłabi stan zapalny i poprawi metabolizm

Gorąca kąpiel osłabi stan zapalny i poprawi metabolizm

„Leczenie" gorącą wodą może pomóc osłabić stan zapalny i poprawić poziom cukru we krwi (glukozy) u osób, które nie są w stanie spełniać zaleceń dotyczących poziomu aktywności fizycznej.
Gorąca kąpiel osłabi stan zapalny i poprawi metabolizm  [fot. ErikaWittlieb from Pixabay]
Stres fizyczny, taki jaki powstaje podczas treningów, może powodować krótkotrwałe podwyższenie markerów stanu zapalnego. Po wysiłku wzrasta poziom substancji zapalnej (IL-6). Aktywuje to z kolei uwalnianie związków przeciwzapalnych, aby zwalczyć niekorzystny wysoki . Jak się okazuje, podniesienie temperatury ciała nasila reakcję zapalną, więc mogłoby stanowić alternatywę dla tych, którzy nie mogą wykonywać dostatecznej ilości ćwiczeń. Już wcześniej wykazano związek między wzrostem temperatury organizmu i produkcją tlenku azotu, substancji, która wspomaga przepływ krwi i transport glukozy po całym ciele.

Zbadano markery stanu zapalnego oraz poziom cukru we krwi i insuliny w grupie mężczyzn z nadwagą, którzy prowadzili siedzący tryb życia. Uczestnicy najpierw zanurzali się w gorącej wodzie, a następnie, w odstępie co najmniej trzech dni, w wodzie o temperaturze pokojowej. Przed i po obydwu „eksperymentach" pobrano pobrali próbki krwi. Mierzono też tętno mężczyzn, ciśnienie krwi i temperaturę ciała co 15 minut zarówno w warunkach kontrolnych, jak i podczas zanurzenia. Próbki krwi pobierano ponownie dwie godziny po każdej sesji.

Naukowcy odkryli, że pojedyncza sesja zanurzenia w gorącej wodzie powoduje podwyższenie poziomu Il-6 we krwi i zwiększoną produkcję tlenku azotu, nie wpłynęła jednak na ekspresję białka szoku cieplnego 72, o którym uważa się, że jest ważne dla zdrowia. Jednak dwutygodniowy okres takiej terapii - codzienne kąpiele w gorącej wodzie - skutkowały zmniejszeniem poziomu cukru we krwi i na czczo, a także osłabieniem poziomu stanu zapalnego w spoczynku.

Niektórzy zgłaszali dyskomfort podczas zanurzenia w bardzo ciepłej wodzie. W każdym razie takie zabiegi mogą poprawić profil zapalny i metabolizm u mężczyzn z nadwagą oraz wpłynąć na poprawę zdrowia metabolicznego u osób niezdolnych do spełniania zaleceń dotyczących , uważają uczeni.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy