Strona głównaZdrowieGlobalne ocieplenie zwiększa ryzyko zawałów i udarów

Globalne ocieplenie zwiększa ryzyko zawałów i udarów

Jednym ze skutków globalnego ocieplenia jest większa częstotliwość i intensywność ekstremalnych upałów, a to z kolei oznacza wyższe ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych, szczególnie u osób zmagających wcześniej z chorobami serca.
Globalne ocieplenie zwiększa ryzyko zawałów i udarów [fot. Gerhard G. from Pixabay]
Przewiduje się, że fale upałów będą częstsze i zwiększeniu ulegnie zarówno ich nasilenie, jak i czas trwania. Ekstremalne upały stanowią zagrożenie dla zdrowia, zwiększając ryzyko zachorowalności i śmierci. Taka pogoda grozi hospitalizacją szczególnie przy obecności określonych czynników, takich jak: wiek, choroby przewlekłe, izolacja społeczna, zażywanie niektórych leków oraz brak dostępu do klimatyzacji. Co więcej, choroby sercowo-naczyniowe zwiększają zagrożenie przegrzaniem i śmiercią podczas .

- Globalne temperatury rosną w szybszym tempie niż wcześniej przewidywano, a liczba skrajnie upalnych dni znacznie wzrośnie w większości regionów lądowych. Jakkolwiek nie rozumiemy jeszcze w pełni przyczyn, wiadomo, że osoby z chorobami układu krążenia są bardziej narażone na hospitalizację i śmierć podczas gorąca - mówi dr Daniel Gagnon, współautor badań.

Eksperci dostrzegli związek między ekstremalnymi upałami a zwiększonym ryzykiem zaburzeń sercowo-naczyniowych. Spiekota oznacza silniejsze prawdopodobieństwo zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca, i niewydolności serca.

Być może przyczyna takiego stanu rzeczy jest to, że ekspozycja na ciepło obciąża serce i zwiększa ryzyko powstawania krwi w naczyniach krwionośnych.

Żeby zminimalizować zagrożenie dla układu sercowo-naczyniowego podczas ekstremalnych upałów trzeba ograniczyć hipertermię i odwodnienie. Pomocne jest stosowanie wentylatorów elektrycznych, zwilżanie skóry i zanurzanie stóp w zimnej wodzie, jeśli brakuje klimatyzacji. - Klimatyzacja jest najskuteczniejszym sposobem ochrony przed gorącem, jaką można polecić, ponieważ skutecznie chłodzi pomieszczenia i minimalizuje ryzyko niekorzystnych wyników sercowo-naczyniowych. Jednak mniej niż jedna trzecia gospodarstw domowych na świecie posiada takie urządzenie - mówi dr Gagnon.

Medycy zajmujący się zdrowiem sercowo-naczyniowym powinni być świadomi negatywnych konsekwencji ekstremalnych upałów dla zdrowia serca i naczyń. Pozwoli to zmniejszyć niebezpieczeństwo i udarów w okresach letnich, uważają autorzy badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy