Strona głównaZdrowieGdy gubisz się we własnym domu - syndrom dezorientacji

Gdy gubisz się we własnym domu - syndrom dezorientacji

Niemal każdy świetnie odnajduje się we własnym mieszkaniu, osiedlu, biurze. Są jednak osoby, które nie potrafią swobodnie przemierzać tych miejsc. Mogą one cierpieć na syndrom dezorientacji.
Gdy gubisz się we własnym domu - syndrom dezorientacji Uczeni z University of British Columbia and Vancouver Coastal Health Research nazwali wspomniane zaburzenie "syndromem dezorientacji" (Developmental Topographical Orientation. DTO). Odkryli bowiem, że niektórzy ich pacjenci doświadczali kłopotów z nawigowaniem po własnym domu czy dzielnicy, chociaż nie odnotowano u nich równocześnie uszkodzeń mózgu lub osłabienia zdolności poznawczych.

Osoby doświadczające syndromu dezorientacji nie potrafią wykonać prostych czynności, jak np. odnalezieni właściwej drogi z domu do pobliskiego supermarketu w domu. Takie problemy zaś mogą znacznie utrudniać prowadzenie normalnego życia i skutkować , wyjaśniają eksperci.

Orientacja w przestrzeni wymaga skomplikowanych zdolności poznawczych, które również wiążą się z częściami mózgu związanymi z pamięcią, postrzeganiem i rozumowaniem potrzebnym do podjęcia decyzji. Poza tym potrzebne jest również wykorzystywanie co najmniej dwóch różnych rodzajów . Pamięć proceduralna (ruchowa) pozwala na bezpośrednie spostrzeganie i reagowanie na określone bodźce z otoczenia umożliwiające wykonywanie ruchów, które możliwają przemieszczanie się. Druga z wymienionych to pamięć przestrzenna, która odpowiada za reprezentacje otoczenia, czyli swoiste mapy otoczenia.

U pacjentów z syndromem dezorientacji nie zidentyfikowano wad lub zmian w części mózgu odpowiadających za orientację, które mogłyby wywoływac opisywane zaburzenie. Testy wykazały jednak, że problemy z topografią u tych pacjentów spowodowane były niezdolnością do tworzenia poznawczej mapy poznawczą. Nie wiadomo na razie, jak leczyć ten syndrom.

DTO moze być również wynikiem z udaru, zespołu nieuwagi stronnej, , , wówczas jednak daje sie zdiagnozować podłoże zaburzenia.

Wyniki badań opublikowano w Journal of Neuropsychologia.

Więcej informacji na:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy