Strona głównaZdrowieGastroskopia: badanie bardzo potrzebne

Gastroskopia: badanie bardzo potrzebne

Badanie, choć na pierwszy rzut oka przeraża, to jednak jest kluczowym elementem diagnostyki w obrębie przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Umożliwia obejrzenie wnętrza tych narządów, ułatwia ocenę błon śluzowych, ukazuje żylaki przełyku, owrzodzenia, nadżerki i polipy.
Gastroskopia: badanie bardzo potrzebne Kiedy w XIX wieku podejmowano pierwsze próby przeprowadzenia gastroskopii badanie to nie tylko przerażało ze względu na wprowadzaną do przełyku sztywną rurę, ale i było niebezpieczne dla zdrowia pacjenta.

- Współczesne endoskopy w niczym nie przypominają wspomnianych rur, ponieważ są giętkie i cieńsze. Mieszczą w sobie m.in. światłowód i kanał roboczy, przez który można wprowadzać narzędzia służące do pobierania materiału oraz wykonywania zabiegów terapeutycznych podczas badania endoskopowego. Pobrany w ten sposób materiał z przełyku, żołądka lub dwunastnicy przesyła się następnie do badania histopatologicznego, cytologicznego lub mikrobiologicznego - mówi lek. med. Paweł Mika z Pracowni Endoskopii Scanmed Multimedis w Krakowie.

Szkoła przetrwania podczas badania

W przypadku gastroskopii trzy elementy są bardzo ważne, by zabieg nie przysporzył nam dużego strachu. Przede wszystkim musimy się do niego przygotować

– Pacjent musi się zgłosić na badanie na czczo, czyli nie może jeść 6 godzin przed zabiegiem oraz pić 4 godziny przed zabiegiem. Po drugie pacjent powinien mieć ze sobą aktualne wyniki badań wskaźników krzepliwości krwi oraz wynik badania w kierunku wirusowego zapalenia wątroby. Bardzo ważne jest także i to, by lekarz kierujący na badanie przygotował odpowiednio pacjenta, jeśli ten stosuje leki przeciwkrzepliwe – tacy pacjenci wymagają szczególnego przygotowania do badania endoskopowego ze względu na ich bezpieczeństwo – mówi dr Paweł Mika.

ABC endoskopii

Badanie endoskopowe wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, czyli w tym przypadku znieczulane jest gardło. Badana osoba podczas badania pozostaje w pozycji leżącej, na lewym boku z nieco uniesioną górną połową ciała. Pacjentowi zakłada się następnie plastikowy ustnik, poprzez który lekarz wprowadza końcówkę gastroskopu. Następnie badany na polecenie lekarza uruchamia odruch połykania umożliwiając tym samym bezpieczne i sprawne wprowadzenie gastroskopu do przełyku. Po wprowadzeniu endoskopu pod kontrolą obrazu endoskopowego wziernik jest powoli przesuwany do żołądka, a następnie dwunastnicy. Lekarz w tym czasie może szczegółowo ocenić stan błony śluzowej badanych narządów oraz wykryć wszelkie nieprawidłowości.

Dlaczego gastroskopia jest tak ważna?

Badanie ma ogromne znaczenie zarówno w diagnostyce, jak i w terapii schorzeń przełyku, żołądka i dwunastnicy. Diagnostyka endoskopowa pozwala uwidocznić patologiczne zmiany w zakresie górnego odcinka przewodu pokarmowego.

– Jest ona także skuteczną metodą leczenia. Przy jej użyciu możemy usuwać polipy i ciała obce, tamować krwawienia, leczyć żylaki przełyku czy też poszerzać powstałe zwężenia. Gastroskopia umożliwia także, dzięki zastosowaniu narzędzi, pobieranie materiału do badań histopatologicznych, cytologicznych i mikrobiologicznych. Badania te niejednokrotnie pozwalają ocenić zaawansowanie zmian patologicznych pod kątem onkologicznym oraz pod kątem wielu innych schorzeń. Ponadto badanie endoskopowe służy również do monitorowania gojenia się wrzodów żołądka oraz leczenia np. ciężkiej postaci choroby refluksowej przełyku, której towarzyszą nadżerki lub owrzodzenia. Bardzo często podczas gastroskopii pobiera się wycinki z błony śluzowej żołądka w celu wykonania testu urazowego czyli innymi słowy stwierdzenia lub wykluczenia obecności bakterii Helicobacter Pylori – tłumaczy dr Mika.

Gastroskopia, choć budzi strach jest skutecznym sposobem oceny stanu zdrowia naszego przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Diagnostyczne możliwości tej metody pozwalają nie tylko diagnozować i leczyć patologiczne zmiany w zakresie górnego odcinka przewodu pokarmowego ale również zapobiegać przejściu ich w stany które mogą bezpośrednio zagrażać życiu pacjenta.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy