Strona głównaZdrowieFioletowe pomidory są zdrowsze i dłużej można je przechowywać

Fioletowe pomidory są zdrowsze i dłużej można je przechowywać

Naukowcy twierdzą, że zmodyfikowane genetycznie odmiany pomidora są bardziej aromatyczne i lepsze dla zdrowia, a także cechują się wyższą trwałością.
©  auryndrikson - Fotolia.comW badaniach przeprowadzonych przez z uczonych John Innes Centre wykonano testy wzbogaconych w , naturalny pigment, który nadaje właściwości antyoksydacyjne. Fioletowe pomidory zostały już uznane za przedłużające życie myszy podatnych na raka i według najnowszych ustaleń warzywa cechuje dwukrotnie wydłużony okres przydatności do spożycia.

Jednym ze sposobów zwiększenia trwałości jest dodanie do zielonych jeszcze pomidorów etylenu. Prowadzi to jednak do utraty smaku. Inna metoda polega na uprawie odmian, które nigdy w pełni nie dojrzewają, ale to również skutkuje osłabieniem walorów smakowych.

W nowy badaniu wykazano, że antocyjany spowalniają proces dojrzewania, który skutkuje zmiękczeniem warzyw, a wreszcie ich gniciem. Fioletowe pomidory były również mniej podatne na jedną z najpowszechniejszych chorób atakujących po zbiorze, szarej pleśni spowodowanej przez Botrytis cinerea.

Pomidory te - ze względu na wysoką zawartość antyoksydantów - uważane są za szczególnie dobre dla ochrony przed ryzykiem chorób, na których rozwój wpływają wolne rodniki. Uważa się, że dzięki znacznej zawartości antocyjanów mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo chorób sercowo-naczyniowych, a także problemów ze wzrokiem. Co więcej chronią przed i .

Najobfitszym źródłem antocyjanów są owoce o ciemnoczerwonej lub niemal czarnej barwie tj: aronia, czarna porzeczka, czarna jagoda, czarny bez, wiśnia, czerwona kapusta, żurawina. Poza tym znajdują się m. in. w i .

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy