Strona głównaZdrowieEurope Health 2006 - Wyniki sondażu na temat zdrowia Europejczyków

Europe Health 2006 - Wyniki sondażu na temat zdrowia Europejczyków

Tegoroczna edycja badania Europe Health 2006 poruszała następujące kwestie: Ty i twoje zdrowie, autorytety i źródła informacji zdrowotnych, lekarstwa i środki lecznicze, choroby i dolegliwości oraz wizerunek firm farmaceutycznych.
Europe Health 2006 - Wyniki sondażu na temat zdrowia Europejczyków [© afateev - Fotolia.com] Wyniki sondażu pokazują, że większość badanych Europejczyków pozytywnie ocenia swoje zdrowie. 63% populacji deklaruje, że stan ich zdrowia jest zadowalający – „doskonały” lub „dobry”. Najlepiej swój stan zdrowia oceniają Szwajcarzy, a najmniej zadowoleni są przedstawiciele krajów Europy Środkowo-Wschodniej: Rumuni, Polacy, Węgrzy i Rosjanie.

Mniej niż połowa badanych Europejczyków przyznaje, że troszczy się o własne zdrowie - 44% badanych. Najbardziej o własne zdrowie troszczą się Hiszpanie, a najmniej Holendrzy, Szwedzi, Francuzi, a także Brytyjczycy. Te narody częściej jednak niż inne pozytywnie oceniają obecny stan swojego zdrowia. Aby utrzymać lub polepszyć stan swojego zdrowia, w ostatnim roku Europejczycy najczęściej podejmowali próby odchudzania się – deklarowało tak 45% badanych Europejczyków. Regularnie zażywali również witaminy i mikroelementy (43% wskazań).

Dla przeciętnego Europejczyka czynnikiem najczęściej wpływającym na decyzję o zakupie danego leku w aptece lub sklepie jest fakt, że dany lek był polecany przez lekarza (deklaruje tak blisko 80% badanych Europejczyków). Ponad połowa Europejczyków kieruje się przy zakupie leku poleceniem go przez farmaceutę - 56% respondentów. Najczęściej ceną kierują się Polacy (62% badanych Polaków). Wśród Europejczyków to również Polacy są najbardziej nieufni wobec nowych leków, o których nigdy nie słyszeli.

Większość Europejczyków uważa, że w reklamach leków powinna być podawana nazwa producenta (65% badanych). Większość potwierdza również, że przed zakupem leku poszukuje informacji zarówno o nim (60% wskazań), jak i to, że „znany producent gwarantuje dobrą jakość leku”.

Badani Europejczycy najczęściej skarżą się na nadciśnienie tętnicze (41%), problemy ze wzrokiem (40%) oraz nadwagę czy otyłość (38%). Około 1/3 ankietowanych cierpi z powodu stresu, wysokiego poziomu cholesterolu lub zaburzeń snu. Ponad 20% Europejczyków ma problemy ze słuchem lub cierpi na depresję czy obniżenie nastroju.

Respondenci zostali również zapytani o swoje opinie na temat firm farmaceutycznych i wytwórców produktów leczniczych. Wśród badanych Europejczyków najczęściej podzielaną opinią na temat firm farmaceutycznych jest stwierdzenie, że „inwestycje w badania nad lekami podnoszą jakość życia” - zgadza się z tym większość - niemal 70% badanych Europejczyków i ponad połowa Polaków. Co drugi badany Polak (częściej mężczyzna) sądzi, że firmy farmaceutyczne są „są ważnym elementem naszego systemu opieki zdrowotnej”.

W badaniu Europe Health 2006 respondenci oceniali firmy farmaceutyczne w czterech kategoriach: oferuje produkty o doskonałym stosunku wartości do ceny, cieszy się świetną opinią, potrafi znakomicie docierać do swoich klientów, inwestuje w leki wysokiej jakości. Firmom, które otrzymały najwyższe oceny przyznane zostały nagrody „Lider Zdrowia Europe Health 2006”.

Badanie Europe Health to największy sondaż, badający opinie Europejczyków na temat własnego zdrowia, dostępnych źródeł informacji o schorzeniach, stosowanych lekach, sposobach leczenia oraz stosunku do firm farmaceutycznych. Tegoroczną, drugą już edycją badania, objęto 25 000 respondentów z 15 europejskich krajów (Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Niemcy, Węgry, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania). W Polsce w badaniu uczestniczyło 990 respondentów.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy