Strona głównaZdrowieDziesięć (udowodnionych naukowo) powodów, dla których warto ćwiczyć

Dziesięć (udowodnionych naukowo) powodów, dla których warto ćwiczyć

Nie trzeba spędzać wielu godzin na siłowni czy wyciskać z siebie siódme poty, by zyskać zdrowie i lepsze samopoczucie dzięki aktywności fizycznej. Powtarza się to niczym mantrę, ale nie bez powodu. Regularność jest tu kluczem do skucesu, już trzydziestominutowe codzienne spacery mogą w długiej perspektywie być istotniejsze dla zdrowia niż szuflada pełna leków.
Dziesięć powodów, dla których warto ćwiczyć Aktywność fizyczna nie tylko pomaga uchronić się od wielu chorób, ale i wspomaga stan zdrowia pacjentów zmagających się z jakąś dolegliwością. Nie są to przypuszczenia, ale ustalenia powzięte na podstawie badań naukowych.
  • Pomoc w utracie na wadze
Badania wykazały, że jest możliwe w każdym wieku dzięki energicznym ćwiczeniom przez co najmniej 30 minut dziennie. Można też wykonywać godzinny intensywny trening co drugi dzień, jeśli łatwiej jest dostosować taki modus operandi do swojego tygodniowego harmonogramu. Trzeba być konsekwentnym i zmotywowanym, ale to naprawdę popłaca, zapewniają eksperci.
  • Zapobieganie osteoporozie
Ćwiczenia wraz z odpowiednią dawką wapnia budują silne kości. Ćwiczenia obciążeniowe, takie jak bieganie, chodzenie, podnoszenie ciężarów, pomagają obniżyć ryzyko rozwoju w starszym wieku. Pomocny jest nawet regularny energiczny spacer, podkreślają specjaliści chorób metabolicznych.
  • Zdrowie serca
Z badań Duke University Medical Centre wynika, że już umiarkowane ćwiczenia pomagają zachować . Aktywność fizyczna obniża poziom cholesterolu LDL, który zatyka tętnice. Ćwiczenia poprawiają wrażliwość na insulinę, czynność mięśni serca i przepływ krwi oraz zmniejszają ryzyko powstawania zakrzepów. Te ustalenia zostały potwierdzone przez szereg badań w ostatnich latach.
  • Zapobieganie przeziębieniom
Badania przeprowadzone na University of Carolin wykazały, że osoby, które regularnie ćwiczyły, były o 23% mniej podatne na niż ci, którzy rzadko podejmowali wysiłek fizyczny. A w przypadku, gdy wysportowana osoba zapadała na przeziębienia, doświadczała słabszych objawów i szybciej zdrowiała niż ten, kto unikał wysiłku.
  • Łagodzenie objawów stresu
Ćwiczenie działa jako tymczasowe odwrócenie uwagi od codziennych obowiązków i poprawia samoocenę. Podwyższona temperatura rdzenia podczas ćwiczeń może prowadzić do zmniejszenia napięcia mięśni i korzystnych zmian w neuroprzekaźnikach w mózgu. Poprawa nastroju może również wystąpić z powodu zwiększonego wydzielania endogennego opiatów, np. endorfiny. Psychologiczne zmiany mogą wystąpić także z powodu zmian w poziomie noradrenaliny, dopaminy i serotoniny - wszystkie te hormony mają wpływ na nastrój i iosłabienie niepokoju oraz .
  • Obniżenie ciśnienia krwi
Ćwiczenia są dobre dla utrzymania krwi - bez względu na wiek, masę ciała, rasę lub płeć. I nie ma znaczenia czy wykonuje się energiczny spacer, szybkie biegi lub pływa kilka okrążeń w basenie: wyniki są równie dobre.

Badania wykazały, że ćwiczenia pomagają zredukować skurczowe (górna liczba) ciśnienie o prawie 4 mm Hg, a rozkurczowe (dolna liczba) ciśnienie o nieco ponad 2,5 mm Hg. Eksperci ostrzegają jednak, że osoby z bardzo wysokim ciśnieniem krwi nie powinny polegać jedynie na ćwiczeniach, powinny poszukać pomocy medycznej.
  • Łagodzenie zaburzeń snu
Ćwiczenia relaksacyjne pomogą złagodzić napięcie i zmniejszyć , bóle kręgosłupa i bezsenność. Uwalniają endorfiny, własne środki przeciwbólowe organizmu. Pomagają również poprawić samopoczucie i mieć większą kontrolę nad emocjami.

Aktywność fizyczna za dnia poprawia jakość snu, wynika z danych South African Memory Resource Centre Resource. Najlepszy czas na ćwiczenia jest rano. Aktywność pod koniec dnia może przyczyniać się do bezsenności, ponieważ trening wyzwala energię.
  • Poprawa zdrowia mózgu
Naukowcy z University of Illinois odkryli, że nie tylko krzyżówki i kształcenie ustawiczne pomagają zachować funkcje mózgu, nie mniej istotne są ćwiczenia. Reakcje mózgu u aktywnych seniorów były porównywalne do tych u młodych ludzi.

Przypuszcza się, że ćwiczenia zwiększają przepływ krwi do mózgu, tak jak poprawiają krążenie w reszcie organizmu. Aktywność stymuluje także wzrost komórek nerwowych w części mózgu odpowiadającej za pamięć.
  • Pomoc w zmaganiu się z artretyzmem
Jak wynika z holendarskich badań opublikowanych w Arthritis & Rheumatism, regularny wysiłek fizyczny u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem buduje siłę mięśniową, wydolność tlenową, poprawia zdolność do codziennych zadań i poprawia samopoczucie.
  • Zapobieganie udarom
Aktywność może znacznie obniżyć ryzyko . Wysoce aktywni ludzie mieli 27 procent niższe ryzyko wystąpienia udaru mózgu w porównaniu osób prowadzących siedzacy tryb życia. Ci zaś, którzy byli umiarkowanie aktywnii mieli o 20 procent niższe prawdopodobieństwo udaru.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 21:09:21, 29-02-2012 ~gość: 84.10.80.xxx

    To wszystko prawda. Tylko w polskim społeczeństwie jest mała świadomość ,że ruch czyni cuda. Prowadzę od kilkunastu lat ćwiczenia dla Seniorów. Osoby chodzące systematycznie przestały sie przeziębiać,po operacjech szybciej dochodzą do formy. Nawiazują sie nowe przyjażnie. Wspólnie chodzą na różne koncerty ,imprezy. Ale trzeba wiedzieć to wszystko co jest w artykule,żeby systematycznie,powtarzam systematycznie - ćwiczyć. Moja najstarsz a seniorka (88) teraz jest na nartach w Białce,Latem przepływa Czarna Hańczę i pracuje społecznie. Bierzemy z niej przykład. Ale ćwiczenia to jak poranne śniadanie -do końca życia. Pozdrawiam sprawne seniorki -Anna Kryszczuk
    ... zobacz więcej
  • 21:22:26, 29-02-2012 Malwina

    No tak..."ruch może zastąpić lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu"
  • 19:20:32, 17-04-2012 baj

    To prawda,systematyczne ćwiczenia poprawiają kondycję i samopoczucie.Człowiek jest dużo bardziej sprawny i czuje się zdecydowanie lepiej.Ja ćwiczę systematycznie już od czasu przejścia na emeryturę to jest od 6-ciu lat i muszę powiedzieć że osoby młodsze i to dużo,są naprawdę dużo mniej sprawne.Warto ćwiczyć!!!
  • 22:10:18, 26-04-2012 iwasiwa

    Ja też uważam,że systematyczne ćwiczenia,
    do tego codzienne spacery,potrzebne są każdemu
    kto chce być jak najdłużej sprawnym,nie mieć problemów
    z kręgosłupem,ze stawami ,sercem.
    Początki zawsze są trudne dla kogoś kto nie ćwiczył,
    ale z czasem wszystko wyda się łatwe,i można
    je traktować jak inne obowiązki,a naprawdę warto.
  • 15:23:54, 27-04-2012 senipati

    Kiedyś czytałam artykuł o tym, że osoby regularnie biegające mają większą masę hipokampu. Było to poważne pismo naukowe. Więc pamięć poprawia na bank. Badano w nim grupę studentów, jedni biegali, drudzy nie.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy