Strona głównaZdrowieDzień Transplantacji: przeszczepy ratują życie

Dzień Transplantacji: przeszczepy ratują życie

Dziś obchodzony jest w naszym kraju Dzień Transplantacji oraz 44. rocznica pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce. Przeszczepy uratowały życie bądź przywróciły jego elementarny komfort już wielu tysiącom Polaków.
Dnia 26 stycznia 1966 roku, w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie, dokonano pierwszej w Polsce pomyślnej transplantacji nerki. Był to wtedy 621. taki zabieg na świecie ( pierwszy miał miejsce w roku 1954). Narząd został pobrany od chorej po ciężkim wypadku (uraz mózgu) - kiedy jej serce przestało pracować i nie udała się próba reanimacji.

Chora zmarła, a na pobranie jej nerki była konieczna w tamtych czasach zgoda prokuratora. Tę zgodę Klinika uzyskała. Biorcą narządu była młoda, dziewiętnastoletnia uczennica szkoły pielęgniarskiej, Danusia M. W szpitalu przebywała od wiosny 1965 roku. Była już chora nieuleczalnie - zadawnione, źle leczone zapalenie nerek doprowadziło ją do takiego stanu, że konieczne było przewlekłe dializowanie. Decyzją dwu profesorów - nefrologa Tadeusza Orłowskiego i chirurga Jana Nielubowicza - szykowano ją od grudnia do przeszczepienia.

Chwila transplantacji nadeszła po południu 26 stycznia - cała operacja trwała zaledwie 57 minut. A kilka minut po niej lekarze zauważyli pierwsze krople moczu wypływające z moczowodu - wszczepiona nerka podjęła swą czynność. Pacjentkę wywieziono z sali operacyjnej po 2,5 godzinach do wyjałowionego pokoju i tam stopniowo dochodziła do siebie. Pacjentka bardzo powoli nabierała wagi, dopiero w kwietniu zaczęła chodzić po szpitalu. Niestety zmarła 16 lipca na skutek ostrego zapalenia trzustki (z prawidłową czynnością nerek).

Historię współczesnej transplantologii datuje się od grudnia 1954 roku, kiedy to profesor Joseph Murray dokonał pierwszego udanego przeszczepu nerki. Dawcą był brat bliźniak biorcy.

Za przełomowe należy również uznać inne dwa zabiegi - pierwszą operację przeszczepienia serca (1967, dr Christiaan Barnard, Kapsztad) oraz operację przeszczepienia fragmentu twarzy ze zwłok (27 listopada 2005 roku, zespół francuskich chirurgów po kierownictwem dr Jean-Michel Dubernarda przeszczepił 38-letniej kobiecie pogryzionej przez psa fragment twarzy obejmujący nos, wargi i podbródek, pobrany od osoby w stanie śmierci mózgowej).

W Polsce wykonuje się przeszczepy nerek, serc, wątrób, płuco-serca, szpiku, rogówek. Czasy przeżycia pacjentów nie odbiegają od czasów przeżycia pacjentów na świecie.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy