Strona głównaZdrowieDyskryminacja otyłych pogarsza ich stan zdrowia

Dyskryminacja otyłych pogarsza ich stan zdrowia

Stygmatyzowanie osób otyłych jest powszechne. Traktuje się je inaczej w restauracjach, miejscach pracy, etc., ciągle też są narażone na niewybredne uwagi na temat swojego wyglądu. Jedni są na to bardziej uodpornieni, inni wolą się izolować niż mieć okazję usłyszeć nieprzyjemne komentarze pod swoim adresem. Inwektywy i dyskryminujące traktowanie ludzi mających nadwagę nie tylko wpływa na ich psychiczne samopoczucie i wzmaga chęć alienacji, ale i negatywnie oddziałuje na zdrowie fizyczne, wynika z badań przeprowadzonych na Purdue University w USA.
Dyskryminacja otyłych pogarsza ich stan zdrowia Dyskryminacja wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne

Otyłość to problem fizjologiczny, ale kiedy ludzie doświadczają negatywnych interakcji w swoich społecznościach, ma to nie tylko wpływ na kiepski nastrój czy nawet objawy depresji, ale ujemnie wpływa na zdrowie fizyczne.

Okazuje się, że około jedna trzecia osób otyłych doświadcza jakiejś formy dyskryminacji, a to powoduje zmianę ich własnej perspektywy na ich wagę i wygląd. Wydaje się, że wiele osób internalizuje uprzedzenia i doznawaną stygmatyzację, a to przyczynia się do odczuwania stresu, który wpływa na ich zdrowie.

Otyłość problemem zachodnich społeczeństw


Stany Zjednoczone „słyną" z problemu otyłości, który stał się poważną kwestią społeczną. Ze statystyk Centres for Disease Control and Prevention wynika, że 34% dorosłych Amerykanów jest otyłych. To zaś nierzadko stanowi pierwszy etap ku licznym chorobom towarzyszącym otyłości. Dolegliwość ta wzmaga ryzyko nowotworów, chorób serca, cukrzycy i innych dolegliwości.

Jak się okazuje, w Polsce problem z utrzymaniem prawidłowej wagi także staje się coraz powszechniejszy. W wyniku podążania za amerykańskim stylem życia przejęliśmy także wiele negatywnych i zagrażających zdrowiu nawyków - wśród nich jest m. in. rosnący odsetek ludzi otyłych. Badanie TNS OBOP z sierpnia 2008 roku wskazuje, że 46 proc. społeczeństwa cierpi na nadwagę lub otyłość.

Brak akceptacji jest powszechny

Wzrost liczby otyłych niepokoi zarówno lekarzy czy dietetyków, jak i ekonomistów. W różnych bowiem obszarach otyłość powoduje znaczne perturbacje - sprzyja zarówno problemom zdrowotnym, jak i ekonomicznym. Jeśli ilość ludzi z nadwagą stanowi istotny odsetek społeczeństwa, koszty choroby w wielu sektorach są znaczne.

Wydaje się jednak, ze powszechność problemów z wagą powinna mieć przynajmniej jeden pozytywny aspekt - większą akceptację dla ludzi otyłych. Tymczasem tolerancja nie wydaje się być powszechnym nastawieniem. Otyli nierzadko mogą usłyszeć ordynarne uwagi na temat swojej tuszy.

Dyskryminacja a stan zdrowia

W ramach National Survey of Midlife Development w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania z udziałem ponad 1500 osób w wieku 25-74 lata dotyczące starzenia się i stanu zdrowia.

Zgodnie z przewidywaniami ci, którzy byli otyli, w dziesięcioletnim okresie badawczym zgłaszali gorsze ogólne samopoczucie niż ludzie w normalnym BMI. Jednocześnie jednak zanotowano, że osoby otyłe doświadczające dyskryminacji mają większe problemy zdrowotne niż ci, którzy mieli szczęście uniknąć nietolerancji.

Około 11% tych, którzy byli umiarkowanie otyli i 33% tych, którzy byli bardzo otyli doznało aktów dyskryminacji. Były to te same osoby, które pod koniec badania spostrzegły największy spadek zdolności funkcjonalnych, takich jak wchodzenie po schodach lub przenoszenie przedmiotów codziennego użytku.

Zdolności funkcjonalne mają zasadnicze znaczenie dla stanu zdrowia, konkludują uczeni.

Wyniki badań opublikowano w „Social Psychology Quarterly".

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy