31-10-2015
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Nie ma nic dziwnego w tym, że od czasu do czasu doświadcza się niepokoju. Jeśli jednak jakaś trudna sytuacja życiowa się przedłuża i jest się narażonym na długotrwały stres, epizody (często bezpośrednio nieuzasadnionego) strachu powtarzają się doprowadzając do problemów z normalnym funkcjonowaniem i osłabiając jakość życia. Zobacz, jak radzić sobie z niepokojem.
Ataki pojawiają się nagle i objawiają się tachykardią, poceniem się, drżeniem, uczuciem dławienia lub bólu w klatce piersiowej. Wydaje się wówczas, że za chwilę nastąpi coś starsznego i ogarniający strach jest przemożny. Odzyskanie spokoju zaś nie jest łatwe. Przejrzyj poniższe porady, a łatwiej ci będzie osłabić takie ataki.
OddychajAtak sprawia, że oddech staje się płytki i krótki, co skutkuje odczuwaniem braku powietrza. Trzeba zacząć kontrolować oddychanie, brać dłuższe, głębokie wdechy przez nos i wydechy przez usta. Już po krótki czasie takiego postępowania da się zauważyć, że objawy paniki spowalniają i następuje uspokojenie.
Ćwicz to świetny sposób na osłabienie stresu. Ćwiczenia sprawiają, że w organizmie wydzielają się endorfiny, neuroprzekaźniki, które pozytywnie oddziałują na samopoczucie.
Ostrożnie z alkoholem i kawąAlkohol jest depresantem, działa uspokajająco, relaksująco, usypiająco, ale i pogłębia lęk. Warto więc ograniczyć napoje wyskokowe. Podobnie poleca się ostrożność przy raczeniu się kawą. Kofeina pogłębia obajwy ataków niepokoju.
Skup się na tym, co tu i terazWarto nauczyć się „odpoczywać od myślenia". Zbyt czesto zajmujemy się rozmyślaniem nad tym, co może się zdarzyć i jak niewielki mamy wpływ na możliwe wypadki, tragedie, katastrofy, etc. W efekcie wyobrażamy sobie sytuacje, których nie jesteśmy w stanie zmienić, a gdy uświadamiamy sobie niemoc uchronienia się przed nimi, doświadczamy i niepokoju.
Poznaj mechanizm niepokojuJeśli zdasz sobie sprawę z tego, jaki jest mechanizm wywołujący , łatwiej ci będzie osłabić ataki. Doświadczane objawy są efektem pobudzenia ciała migdałowatego, które powoduje adrenalina. Nie oznaczają poważnego schorzenia a wynikają z biologiczno-chemicznych procesów. Poprzez oddech, ćwiczenia, a nawet proste afirmacje, czyli powtarzanie pozytywnych twierdzeń o sobie i świecie, pomaga uchronić się przed atakami.
LekiJeśli nie udaje się uzyskać spokoju innymi metodami, warto udać się do lekarza, który może zalecić leki pomagające kontrolować lęki. Anksjolityki (leki przeciwlękowe), , pomogą osłabić ataki. Poza tym stosuje się także i beta-blokery, które nie chronią przed niepokojem samym w sobie, ale osłabiają towarzyszące mu objawy, takie jak przyspieszone bicie serca.