Strona głównaZdrowieDom przyjazny dla alergika

Dom przyjazny dla alergika

Salon to miejsce, gdzie gromadzi się cała rodzina. Jego charakter określają zarówno osoby, które w nim przebywają, jak również przedmioty otaczające domowników: dekoracje, pamiątki, zapachy, muzyka. Integracja „w kręgu domowego ogniska” - bardzo istotny element łączący pokolenia – najczęściej odbywa się właśnie w „dużym pokoju”. Duża przestrzeń, ciepłe kolory, przytulny wystrój wnętrza nie wystarczy, by zapewnić rodzinie zasłużony wypoczynek – szczególnie gdy przynajmniej jeden z domowników jest alergikiem. Aby zmniejszyć możliwość wystąpienia objawów alergicznych zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, należy już w momencie aranżacji salonu zastosować odpowiednie rozwiązania.
Dom przyjazny dla alergika [© Lars Christensen - Fotolia.com] PODŁOGA
Najlepiej zrezygnować z wykładziny, w której gromadzi się kurz i roztocze. W zamian położyć parkiet z litego drewna. Najlepszym zabezpieczeniem podłogi zamiast ciężkich, wełnianych dywanów jest położenie bawełnianych dywaników, które można prać w pralce. Wypranie ich w odpowiedniej temperaturze (60ºC) oraz w hipoalergicznym proszku zagwarantuje usunięcie roztoczy oraz innych alergenów. Grube, wełniane dywany nie są rekomendowane do pomieszczeń, w których przebywają alergicy, gdyż można je prać jedynie na sucho, a rozpuszczalniki rozpryskiwane bezpośrednio na powierzchni zawierają jonizatory. Czasami w skład dostępnych na rynku środków do prania dywanów wchodzą także substancje optyczne, rozjaśniające i środki dezodoryzujące. Pranie na sucho niszczy roztocze, ale w przypadku niektórych uczuleniowców sam proces czyszczenia jest podrażniający.

SZAFY, SZAFKI
Należy wybierać meble drewniane laminowane plastikiem. Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie otwartych półek, na których może gromadzić się kurz. Można zabudować ściany szafkami od podłogi aż do sufitu. Regały na książki powinny być przeszklone – to zabezpieczy przed gromadzeniem się kurzu. Domownicy lubią zbierać pamiątki, ozdoby, bibeloty. Wszystkie te drobiazgi są „siedliskiem” alergizującego pyłu i utrudniają sprzątanie, dlatego także powinny znajdować się w szklanej gablotce.

KANAPY i FOTELE
Na kanapach i fotelach przesiadujemy godzinami oglądając telewizję, czytając gazety, rozmawiając z najbliższymi. Przy zakupie zestawów wypoczynkowych osoby z wrażliwą skórą powinny szczególnie zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Odpowiednie surowce to skóra oraz winyl. Jednak, gdy meble zrobione są z materiałów, w których mogą gromadzić się roztocza, warto na tapicerskie obicia nałożyć bawełniane powłoczki, które można prać w pralce. Wszystkie narzuty, którymi wyściełane są sofy i fotele, także powinny nadawać się do prania w pralce. Usunięcie alergizujących roztoczy z powłoczek i narzut zapewni systematyczne pranie (raz w tygodniu).

PODUSZKI
Domownicy uwielbiają wylegiwać się na kanapie w salonie przytulając głowę do poduszki. Aby zapobiec objawom alergicznym należy włożyć poduszki w poszwy przyjemne w dotyku, wykonane z flaneli lub delikatnej bawełny. Warto prać je raz w tygodniu w hipoalergicznym, w temperaturze co najmniej 60˚C. W niższej temperaturze przeżyją roztocze, chociaż spiorą się alergeny i nieżywe osobniki.

OKNA
Należy przynajmniej raz dziennie wietrzyć pomieszczenie, poprzez uchylenie okna. Najlepiej założyć rolety, na których gromadzi się znacznie mniej kurzu niż na zasłonach lub żaluzjach poziomych. Jeśli instalowanie rolet nie pasuje do wystroju wnętrza można powiesić zasłony. Powinny być wykonane z lekkich materiałów, które można prać w pralce (bawełna lub muślin).

Rozważna aranżacja wnętrza „dużego pokoju”, a także systematyczne eliminowanie alergenów poprzez sprzątanie i pranie poszczególnych elementów, zapewni alergikom dobre samopoczucie podczas spotkań, rozmów oraz odpoczynku w salonie.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:25:45, 28-02-2014 Cyberpisarz

    Jeśli chodzi o podłogę przyjazną dla 'nas' to najlepszym rozwiązaniem będzie parkiet dębowy katowice zapoznaj się tym i zobacz, że wybierając parkiet dębowy nie dość że oszczędzasz pieniądze to i dbasz o swoje zdrowie.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy