Strona głównaZdrowieDogoterapia w Polsce - w tyle za Europą

Dogoterapia w Polsce - w tyle za Europą

Labrador jako pies przewodnik nie tylko jest przyjacielem niewidomego, ale także zastępuje mu oczy: pomaga wsiąść do autobusu, wskazuje schody, drzwi, krawężniki. Rocznie w naszym kraju szkolonych jest ok. 10 psów, które mogą nieść pomoc tym osobom, podczas gdy w innych krajach Europy liczba ta jest zdecydowanie większa.
Tylko w Wielkiej Brytanii pracuje 7,5 tys. psów przewodników. Oprócz tego, The Guide Dogs for the Blind Association szkoli w ciągu roku 750 nowych psów przewodników . Jeszcze większa dysproporcja występuje w dogoterapii. W Polsce są dziesiątki tysięcy chorych, w których leczeniu mogliby pomóc czworonożni terapeuci. Jednak od ubiegłego roku liczba odpowiednio przeszkolonych psów wzrosła bardzo nieznacznie nieco ponad 70 terapeutów, podczas gdy w innych krajach Europy liczba ta jest kilkukrotnie wyższa. Równie duże potrzeby mają służby ratownicze.

Ponadto w Polsce jest jeszcze zbyt niska świadomość tego, jak ważne role pełnią dla swych podopiecznych psy . Dodatkowo w prawie polskim brak paragrafu, który zezwalałby na oficjalne wprowadzanie czworonogów towarzyszących osobom niepełnosprawnym. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na propagowanie zmiany mentalności wśród ludzi, którzy nie wpuszczają osób z psami asystującymi do szpitali, urzędów czy sklepów.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy