Strona głównaZdrowieDodatkowe kilogramy mają negatywny wpływ na zdolności poznawcze

Dodatkowe kilogramy mają negatywny wpływ na zdolności poznawcze

W przypadku starszych kobiet dodatkowe kilogramy mogą oznaczać mniejszą wydolność mózgu.
Mówi się, że to, co wzrasta, musi kiedyś ulec spadkowi. Jednak w USA niektóre trendy wydają biec w jednym kierunku. Na przykład, liczba Amerykanów z nadwagą i tych cierpiących na otyłość ciągle rośnie. A wraz ze starzeniem się populacji wzrasta ilość starszych osób chorujących na Alzheimer i demencję.

Czy może tu zachodzić jakiś związek?

Prawdopodobnie istnieje, co można wnioskować z wyników badań opublikowanych w Journal of the American Geriatric Society.

Uczeni z Northwestern University's Feinberg School of Medicine przeanalizowali dane zebrane w badaniu Women's Health Initiative. Skupili się na danych 8745 uczestniczek, które brały udział w badaniach klinicznych hormonalnej terapii zastępczej i miały co najmniej 65 lat. Zestawiono dane na temat wzrostu i masy ciała partycypantek (a więc wskaźnik masy ciała -BMI) z informacjami na temat funkcji poznawczych (mierzoną w testach na sprawność umysłową 3MS - Modified Mini-Mental State Examination).

Ogólnie rzecz ujmując, badacze odkryli, że im wyższy BMI, tym niższa wynik badania 3MSE. Naukowców wysunęli teorię, że problemy z krążeniem i stany zapalne wywołane przez otyłość mogą spowodować uszkodzenia mózgu, co prowadzi do demencji.

Dalsza analiza wykazała jednak, że związek między BMI a zdolnościami poznawczymi jest dość skomplikowany. Wśród 25% kobiet z najwyższym stosunku obwodu talii do bioder, wyniki testów wzrastały wraz z BMI. To odkrycie sugeruje, że "tkanka tłuszczowa wokół brzucha mogą być związana z lepszymi zdolnościami poznawczymi. Tłuszcz w jamie brzusznej przyczynia się do produkcji estrogenu, hormon, który może zwiększyć wydolność mózgu. Być może więc dodatkowe estrogen z tłuszczu w okolicach brzucha wystarczy, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom otyłości na funkcje poznawcze, wnioskują uczeni.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy