Strona głównaZdrowieDłuższa aktywność fizyczna to dodatkowa ochrona dla zdrowia

Dłuższa aktywność fizyczna to dodatkowa ochrona dla zdrowia

Osoby, które poświęcają na umiarkowaną lub energiczną aktywność fizyczną dwa do czterech razy więcej czasu niż obecnie zaleca Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO), mają znacznie zmniejszone ryzyko przedwczesnej śmierci.
Dłuższa aktywność fizyczna to dodatkowa ochrona dla zdrowia
Ludzie angażujący się w intensywne ćwiczenia dwa do czterech razy dłużej niż obecne rekomendacje, mają 21-23 proc. niższe ryzyko , a ludzie ćwiczący dwa do czterech razy dłużej w sposób umiarkowany: 26-31 proc.

- Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie jest ogromny, nie było jednak jasne, czy podejmowanie długotrwałego, energicznego lub umiarkowanego wysiłku ponad zalecany poziom zapewnia dodatkowe korzyści czy szkodzi układowi sercowo-naczyniowemu - mówi Dong Hoon Lee Harvard T.H. Chan School of Public Health w Bostonie. - Oceniliśmy oddziaływanie ćwiczeń na przestrzeni dekad, aby zbadać związek między długoterminową aktywnością fizyczną w średnim i starszym wieku z ryzykiem przedwczesnej śmierci - dodaje.

Informacje o ilości i rodzaju wykonywanych ćwiczeń zbierano co dwa lata przez kilka dekad. Za umiarkowaną aktywność uznano: chodzenie, ćwiczenia o mniejszej intensywności, podnoszenie ciężarów i gimnastykę. Intensywna aktywność obejmowała: jogging, bieganie, pływanie, jazdę na rowerze i inne ćwiczenia aerobowe.

Osoby, które cotygodniowo wykonywały dwukrotnie większy niż obecnie zalecany zakres umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej, miały najniższe długoterminowe ryzyko zgonu.

W badanym okresie:
  • u uczestników, którzy spełniali wytyczne dotyczące energicznej aktywności fizycznej, odnotowano o 31 proc. niższe ryzyko zgonu z powodu i o 15 proc. z przyczyn innych niż choroby sercowo-naczyniowe, co daje ogólne o 19 proc. niższe ryzyko przedwczesnej śmierci z jakiegokolwiek powodu, w porównaniu do osób, które nie spełniały zaleceń dotyczących aktywności;
  • osoby spełniające wytyczne dotyczące umiarkowanej aktywności fizycznej, cechowały się o 22-25 proc. niższym ryzykiem zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych i o 19-20 proc. niższym prawdopodobieństwem śmierci z przyczyn innych niż choroby sercowo-naczyniowe, co przekłada się na ogólne o 20-21 proc. niższe zagrożenie zgonem z jakiejkolwiek przyczyny;
  • ludzie, którzy podejmowali od dwóch do czterech razy dłużej zalecaną ilość energicznej aktywności (150-300 min/tydzień), mieli o 27-33 proc. niższe ryzyko zgonu w wyniku chorób sercowo-naczyniowych i o 19 proc. z innych przyczyn, a w sumie 21-23 proc. niższe prawdopodobieństwo śmierci z jakiegokolwiek powodu;
  • wreszcie, osoby angażujące się dwa do czterech razy dłuższą niż zalecana umiarkowaną (300-600 min/tydzień) miały o 28-38 proc. niższe ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych i o 25-27 proc. mniejsze prawdopodobieństwo śmierci niezwiązanej ze wspomnianymi chorobami, czyli w sumie 26-31 proc. niższe ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny.

Jeszcze dłuższa aktywność fizyczna nie wiązała się już z dalszym obniżeniem zagrożenia przedwczesną śmiercią.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy