Strona głównaZdrowieDługowieczność w genach

Długowieczność w genach

Każdy z nas chciałby żyć długim i szczęśliwym życiem. Od wieków poszukiwano sposobów przedłużenia ziemskiej egzystencji, dziś prace w tym kierunku wykonują głównie genetycy. Projekt „Genetyka na rzecz zdrowego starzenia się” (GEHA- Genetics of Healthy Ageing) ma na celu identyfikację genów odpowiedzialnych za zdrowe starzenie się i długowieczność.
Długowieczność w genach [© Piotr Skubisz - Fotolia.com] Projekt GEHA rozpoczęto w 2004 roku, jest zaakceptowany i finansowany przez Unię Europejską. To największe tego typu przedsięwzięcie na świecie, efektem badań ma być ustalenie czy istnieją geny decydujące o tym, że dany człowiek może dożyć sędziwego wieku utrzymując funkcje poznawcze i fizyczne na wysokim poziomie. Realizacja określonego powyżej celu wymaga współdziałania w projekcie GEHA demografów, geriatrów, genetyków, bioinformatyków, epidemiologów genetycznych i statystyków.

Współpracę w projekcie podjęły kadry z licznych uniwersytetów. Koordynatorem przedsięwzięcia jest profesor Claudio Franceschi z Uniwersytetu w Bolonii. Aby jednak naukowcy mogli rozpocząć badania, trzeba było zebrać odpowiednią grupę ochotników spełniających liczne kryteria. Stanowiło to dość ważki problem. Docelowo , z 11 krajów europejskich planuje się wybrać 2650 par rodzeństwa po 90 roku życia. Każdej parze przyporządkowana zostanie młodsza osoba- w wieku 60 lat, której genom ma być poddany analizie porównawczej. Trudno jednak odnaleźć zdrowe rodzeństwo w tak sędziwym wieku, ponadto wielu kandydatów rezygnuje z udziału w badaniu. Dotychczas udało się zaprosić do współpracy 1060 wspomnianych grup trzyosobowych, do 2007 roku pełna rekrutacja ma zostać zakończona.

Nad przebiegiem procesu rekrutacyjnego i przeprowadzeniem badania czuwa rada do spraw etyki, badania dotyczą bowiem kwestii osobistych, mają charakter wymagający takiego nadzoru. Unia Europejska wypracowała surowe reguły etyczne, jakim należy poddać badania typu projektu GEHA.

Uczestnicy badania poddawani są badaniu funkcji poznawczych i ogólnego stanu zdrowia, pobierane są od nich próbki krwi, bądź wymaz z jamy ustnej w celu ustalenia DNA. Następnie wypełniany jest formularz dotyczący trybu życia, sposobu odżywiania się, etc. Czynione są także porównania sędziwego rodzeństwa z młodszą osobą kontrolną pochodzącą z tego samego środowiska geograficznego i społecznego.

Profesor Franceschi wierzy, że badania w ramach projektu GEHA doprowadzą do odkrycia genów odpowiadających za długowieczność i pozostawanie w dobrym stanie zdrowia również w sędziwym wieku. Projekt ma ogromne znaczenie, szacuje się, że w 2050 roku 1/3 mieszkańców Europy będzie miała powyżej 60 lat, tego typu problematyka więc wychodzi na przeciw prognozom i oczekiwaniom społeczeństw.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy