Strona głównaZdrowieDługowieczność: casus USA

Długowieczność: casus USA

Liczba Amerykanów w wieku 90 lat i starszych wzrosła prawie trzykrotnie w ciągu ostatnich trzech lat do niemal 2 milionów z 720 tysięcy w 1980 roku, wynika z danych United States Census Bureau.
Długowieczność: casus USA Liczba dziewięćdziesięciolatków może osiągnąć 9 milionów w 2050 roku, wynika z raportu pt. "90 + w Stanach Zjednoczonych: 2006-2008".

Tak znaczna ilość Amerykanów w sędziwym wieku oznacza większe obciążenie funduszy emerytalnego i rentowego, wzrost kosztów opieki zdrowotnej i nacisk na kształtowanie relacji z młodszymi pokoleniami.

Osoba, która dożywa dziś 90 lat, ma duże szanse przeżyć kolejnych pięć lat, a człowiek, który świętuje setne urodziny, najprawdopodobniej przeżyje jeszcze co najmniej 2,3 roku.

Poprawa edukacji, odżywiania się i funkcjonowania zdrowia publicznego przy jednoczesnym spadku palenia tytoniu, odpowiedniej kontroli cukrzycy i zmniejszeniu czynników prowadzących do udaru doprowadziło do wzrostu liczby osób w bardzo sędziwym wieku.

Zmiany w strukturze demograficznej wymagają przedefiniowania starości. Po pierwsze jej granica przesuwa się, bo obecnie dojrzali ludzie są w znacznie lepszej formie niż ich rówieśnicy sprzed kilkudziesięciu lat. Po drugie, wobec znacznego wydłużenia liczby przeżywanych lat, warto scharakteryzować dokładniej także grupy określane jako wiekowe, bowiem znaczne różnice między np. siedemdziesięciolatkami a dziewięćdziesięciolatkami wymagają odmiennych rozwiązań w systemach opieki zdrowotnej i pielęgnacji.

Przykładowo, 69 procent osób w wieku 85-89 doświadcza jakiejś formy niepełnosprawności, która może obejmować problemy ze słuchem i widzeniem lub ograniczenia mobilności.

Wśród staruszków w wieku 90-94 lata, odsetek doznających tego rodzaju problemów wzrasta do prawie 83 procent.

Inne badanie wykazało, że w populacji amerykańskich dziewięćdziesięciolatków przeważają dobrze wykształcone osoby o jasnej skórze. Okazuje się, że edukacja jest związana z szeregiem czynników oddziałujących na samopoczucie. Osoby z wyższym wykształceniem są długowieczne i cieszą się lepszym zdrowiem ogólnym.

Raport United States Census Bureau potwierdza, że kobiety żyją dłużej. Liczba pań w wieku 90 lat jest trzykrotnie wyższa od liczby ich rówieśników płci przeciwnej. Prawie 80 procent kobiet w tym wieku jest owdowiałych, podczas gdy ponad 40 procent dziewięćdziesięcioletnich mężczyzn lub starszych pozostaje w małżeństwie.

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy