Strona głównaZdrowieDługie siedzenie zwiększa ryzyko niepełnosprawności u seniorów

Długie siedzenie zwiększa ryzyko niepełnosprawności u seniorów

Im więcej czasu starsza osoba spędza w pozycji siedzącej, tym bardziej jest narażona na niepełnosprawność. I to bez względu na to, jak często angażuje się w ćwiczenia fizyczne o umiarkowanej intensywności.
Długie siedzenie zwiększa ryzyko niepełnosprawności u seniorów [© makarenko - Fotolia.com] Dotychczas powiązano ze zwiększonym ryzykiem takich problemów zdrowotnych, jak niewydolność serca i wcześniejsza śmierć. Nowe badanie z udziałem osób starszych wykazało, że seniorzy, którzy najwięcej czasu spędzali w pozycji siedzącej, odznaczali się wyższym prawdopodobieństwem niepełnosprawności i to bez względu na poziom .

- Siedzący tryb życia sam w sobie jest czynnikiem ryzyka - mówią uczeni z North-western University's Feinberg School of Medicine. Uczeni wzięli pod uwagę nawyki ponad 2000 kobiet i mężczyzn w wieku powyżej 60 lat. Zbadano zdolność uczestników do wykonywania standardowych aktywności.

- Bez względu na to, ile czasu seniorzy poświęcali na umiarkowaną aktywność fizyczną, im dłużej siedzieli, tym większym prawdopodobieństwem niepełnosprawności się odznaczali - wyjaśniają uczeni.

Mimo ciągłej popularyzacji zdrowego stylu życia, jedynie sześć proc. badanych wypełniało rekomendacje 2,5 godzin ćwiczeń tygodniowo. Aż 94 proc. było niedostatecznie aktywnych fizycznie.

Przeciętnie mężczyźni i kobiety spędzali dziewięć godzin dziennie siedząc. 4 proc. badanych było niepełnosprawnych. Niepełnosprawność została zdefiniowana jako doświadczanie wielu trudności (lub niemożności) w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak wstawanie z łóżka, ubieranie się i chodzenie.

Każda dodatkowa godzina siedzenia istotnie zwiększała prawdopodobieństwo niepełnosprawności. Przykładowo kobiety w wieku 65 lat, które siedziały 13 godzin na dobę, były o 50 procent bardziej narażone na niepełnosprawność od pań pozostających w pozycji siedzącej 12 godzin.

Przyczyny związku pomiędzy siedzeniem a niepełnosprawnością nie są zupełnie jasne. Eksperci uważają jednak, że siedzenie przez dłuższy okres czasu powoduje, że mięśnie spalają mniej tłuszczu, a przepływ krwi jest o wiele wolniejszy. To z kolei sprzyja , , obrzękom stawów i . Wspomniane dolegliwości natomiast sprzyjają rozwojowi niepełnosprawności.

Wyniki badań opublikowano w Journal of Physical Activity & Health.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy