Strona głównaZdrowieDlaczego warto zrzucić nadmiar kilogramów

Dlaczego warto zrzucić nadmiar kilogramów

Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) określa, że otyłość występuje przy wskaźniku masy ciała (BMI) na poziomie 30 lub wyższym. Jeśli BMI informuje o nadmiarze kilogramów, warto spróbować wrócić do formy - lekarze podają liczne powody słuszności takich starań.
Dlaczego warto zrzucić nadmiar kilogramów Żeby przystąpić do działań mających na celu poprawę formy i stanu zdrowia, potrzeba dobrej motywacji. Ogólne hasła i obietnice poprawie wigoru są jednak nieskuteczne, dlatego lekarze wskazują na konkretne zagrożenia związane z otyłością i jasno określają, co powinno stanowić motywację do podjęcia aktywności mających na celu zmniejszenie wagi, poniżej kilka najważniejszych powodów:

Choroby serca

Nadmiar tłuszczu, zwłaszcza w obrębie talii, podnosi poziom triglicerydów i złego cholesterolu oraz obniża ilość dobrego cholesterolu, zwiększa ciśnienie krwi i niszczy system naczyń krwionośnych - wszystko to może spowodować większe ryzyko , zawału serca i udaru mózgu.

Nowotwór

Otyłość jest związana z podwyższonym ryzykiem raka przełyku, , trzonu macicy, okrężnicy, odbytnicy, nerki, , tarczycy i pęcherzyka żółciowego oraz innych nowotworów. Zwiększone prawdopodobieństwo wspomnianych nowotworów u osób otyłych potwierdza amerykański Narodowy Instytut Raka (National Cancer Institute).

Cukrzyca

Najbardziej rozpowszechniona formą cukrzycy - typu 2 rozwija się najczęściej u mężczyzn wieku i kobiet w średnim mających nadwagę lub otyłość - zwłaszcza gdy nadmiar kilogramów objawia się jako znaczna tkanka tłuszczowa w okolicach brzucha.

Zgaga

Norwescy naukowcy odkryli, że ilość przypadków przełyku wzrosła o prawie 50% w zaledwie 10 lat. Powodem jest wzrost liczy ludzi otyłych. Większa waga - szczególnie otyłość brzuszna - zwiększa ciśnienie na dolny zwieracz przełyku, który odpowiada za mechanizm zamknięcia pomiędzy żołądkiem a przełykiem. Nadmierny nacisk wywołuje częstsze i dłuższe otwieranie się zwieracza, co powoduje cofanie się kwaśnej treści z żołądka do przełyku.

Grypa

Wraz ze wzrostem wskaźnika otyłości rośnie też liczba zgonów z powodu . Najnowsze badania uczonych z Uniwersytetu Północnej Karoliny w Chapel Hill wykazało, że otyłość wiąże się z zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej na szczepienie przeciw grypie.

Depresja

Otyłość u kobiet jest związana z 37-procentowym wzrostem ryzyka . Wiadomo, że te dwie dolegliwości często wzajemnie na siebie wpływają. Otyłe panie częściej mają myśli samobójcze, wynika z danych Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Inwalidztwo

Otyłość wywołuje większy nacisk na szkielet i ogranicza mobilność. Według CDC, pacjenci z zapaleniem stawów częściej cierpią na otyłość niż osoby nie zmagające się z tą chorobą. Ponadto, naukowcy z University of New Hampshire odkryli, że kobiety z nadwagą i otyłością miały średnio o 24% mniej siły w nogach i o 20% wolniej chodziły niż panie o prawidłowej masie ciała.

Choroby dziąseł

Nadmiar tkanki tłuszczowej może nawet wpłynąć na zdrowie jamy ustnej, wynika z ostatnich badań przeprowadzonych na University of North Carolina School of Dentistry.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy