Strona głównaZdrowieDlaczego warto zabrać probiotyk, nie tylko na egzotyczne wakacje

Dlaczego warto zabrać probiotyk, nie tylko na egzotyczne wakacje

Trwa sezon urlopowy. To czas, który spędzamy na świeżym powietrzu, zmieniamy klimat, wyjeżdżamy w odległe zakątki świata, próbujemy egzotycznych potraw. Wysokie temperatury, posiłki z nieznanego źródła i spożywanie napojów z lodem, sprzyjają zatruciom i problemom jelitowym. W jaki sposób zatem przygotować się i zabezpieczyć przed wyjazdem, aby nasz urlop, oprócz wspaniałych przygód i wypoczynku, nie zapewnił nam dodatkowych „wrażeń” w postaci biegunki? 14% Polaków stosuje w takiej sytuacji probiotyki.
Dlaczego warto zabrać probiotyk, nie tylko na egzotyczne wakacje [Fot. brostock - Fotolia.com] Przed wyjazdem na odpoczynek warto zadbać o skuteczny probiotyk. I nie tylko w przypadku egzotycznej dalekiej podróży. Na co zwrócić uwagę?

Z mamy do czynienia w przypadku zwiększenia częstotliwości wypróżnień – liczba ta przekracza trzy dziennie. Nudności, bóle brzucha i wzrost temperatury ciała to pierwsze objawy, które mogą zaniepokoić. Nie ma reguły ani do czasu pojawienia się tych oznak, ani do ich liczby. Przyczyny też mogą być różne – od zakażeń spowodowanych przez wirusy lub bakterie, alergii, aż po stresujące sytuacje. W wakacje jednak, zagrożenie wywołaniem podrażnień błon śluzowych jelita cienkiego i grubego jest szczególnie duże.

Nadmierne spożycie alkoholu, kofeiny, a także produktów słodkich i ciężkostrawnych to tylko część wakacyjnych przyjemności, które mogą nam zaszkodzić. Grupą osób szczególnie narażoną na poważne dolegliwości związane z biegunką, tj. odwodnienie organizmu, są małe dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze. Biegunka w rzeczywistości jest pozytywną reakcją organizmu, który próbuje pozbyć się szkodliwych substancji oraz toksyn. Problem tkwi w tym, że przy oczyszczaniu tracimy dużą ilość . Dlatego ważne w leczeniu jest przede wszystkim nawadnianie, najlepiej specjalnymi doustnymi płynami nawadniającymi. Jako uzupełnienie nawadniania – ale nie zamiast – można zastosować probiotyki.

Nie daj sobie popsuć wakacji

Przy zakupie probiotyku należy pamiętać, że nie wszystkie preparaty działają tak samo. Każdy szczep bakterii znajdujących się w danym preparacie, może oddziaływać na inną dolegliwość. Dlatego przy wyborze produktu, warto zasięgnąć fachowej porady w aptece. Jak się okazuje, ponad 42 % ankietowanych, przy wyborze probiotyku kieruje się rekomendacją farmaceuty.
W okresie wakacyjnym pacjenci zgłaszają się do apteki z problemem biegunki znacznie częściej niż w innych sezonach. Jednak zawsze, kiedy przychodzi do mnie pacjent i prosi o „jakiś” probiotyk, pytam o przyczynę jego stosowania. Probiotyki mają różne składy, a ich właściwości są szczepozależne. Nie możemy stosować probiotyków zamiennie, ponieważ mają one odmienne działanie, a co istotne, powinniśmy stosować tylko preparaty, które mają udokumentowane badaniami działanie – tłumaczy Sebastian Płatkowski, farmaceuta.

Okulary i krem z filtrem to nie wszystko. Pamiętaj o ochronie swoich jelit

Prawie 21% respondentów badania opinii społecznej słusznie kojarzy probiotyki z produktami niezbędnymi do stosowania w celu zapobiegania biegunce podróżnych, a 3 na 10 zażywa probiotyki w celu skrócenia czasu trwania tej dolegliwości.
Jedno z najlepiej udokumentowanych działań wybranych szczepów probiotycznych, to zapobieganie biegunce oraz w leczeniu ostrej biegunki infekcyjnej. Badania wykazały, że stosowanie probiotyków z pozytywną rekomendacją w trakcie trwania ostrej biegunki infekcyjnej, skraca czas jej trwania średnio o jeden dzień. Dla matki chorego dziecka, biegunka trwająca o jedne dzień krócej, ma duże znaczenie – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Hanna Szajewska.

Probiotyk? Tak – ale nie każdy

Jak wynika z badania opinii zrealizowanego w ramach kampanii „Probiotyk – wybieram świadomie”, aż 63% respondentów kojarzy probiotyki z produktami niezbędnymi do stosowania w trakcie i po antybiotykoterapii oraz w biegunce. Jednak, pomimo, iż termin „probiotyki” jest powszechnie znany - spotkało się z nim aż 91% respondentów badania - nie ma dostatecznej wiedzy o zastosowaniu tych preparatów, ich szczepozależności i właściwościach działania. Tylko co 4 ankietowany, przy wyborze produktu kieruje się jego jakością.

Na rynku znajduje się blisko 100 preparatów probiotycznych, ale tylko .

Tagi: probiotyki

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy