Strona głównaZdrowieDlaczego warto ćwiczyć jogę

Dlaczego warto ćwiczyć jogę

Joga stała się modna. Nie bez powodu. To coś więcej niż rutynowe zajęcia poprawiające formę - to nowe doświadczenie, inny sposób myślenia, niekonwencjonalny styl życia. I nie trzeba mieć „gumowej elastyczności", by zyskać korzyści z praktykowania jogi. Istnieje wiele różnych jej odmian - od vinyassa po kripalu - i może ją ćwiczyć niemal każdy. Oto 5 powodów, dla których warto podjąć aktywność tego rodzaju.
Dlaczego warto ćwiczyć jogę [© Martinan - Fotolia.com] Pozytywne nastawienie

Osoby, które praktykują , odznaczają się optymistycznym sposobem postrzegania świata. Otaczanie się z takimi pogodnymi ludźmi i włączenie jogi do rutyny swojego dnia podnosi na duchu i zmienia spojrzenie na życie. Jeśli jesteś pesymistą, joga może pomóc ci to zmienić.

Redukcja

Joga umożliwia czasowe odizolowanie się od codziennych problemów, stanowi rodzaj emocjonalno-mentalnej enklawy. Poprzez bardziej świadome oddychanie i medytację uzyskujemy to, że sytuacje, które niegdyś wyprowadzały nas z równowagi, wydają się łatwiejsze do zarządzania.

Zdrowa dieta

Badania wykazały, że osoby, które angażują się w regularną , stosują zdrowszą . Ludzie podejmujący wysiłek fizyczny bardziej uważnie dobierają składniki swojego jadłospisu nie chcąc zaprzepaścić efektów osiągniętych dzięki ćwiczeniom. Co więcej, aktywność fizyczna sprawia, że po jej wykonaniu nie ma się ochoty na obfite dania - testy dowiodły, że ci, którzy przeprowadzili trening, odczuwali mniejszy głód w ciągu kolejnych kilkunastu godzin w porównaniu do osób nie angażujących się w ćwiczenia.

Znajomość własnego ciała

Ciało każdego ranka może być nieco inne - czasem bywamy bardziej spięci, innym razem czujemy się bardziej ociężali, jeszcze innym mamy wrażenie, że dysponujemy wręcz nadludzką siłą. Dzięki praktykowaniu jogi łatwiej nam zrozumieć „zawiłości" naszego ciała i lepiej sobie z nimi radzić.

Nabycie pewności siebie

Joga może dać zastrzyk pewności siebie i pomóc odzyskać kontrolę nad mentalnym i fizycznym „zamętem". Przydaje zarówno spokoju umysłu, jak i ciała, co powoduje, że dysponujemy bardziej stabilnym przekonaniem co do własnych działań, zamierzeń, decyzji.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy