Strona głównaZdrowieDlaczego u niektórych ludzi po traumatycznym wydarzeniu rozwija się PTSD

Dlaczego u niektórych ludzi po traumatycznym wydarzeniu rozwija się PTSD

Po traumatycznym doświadczeniu większość ludzi wraca do normalnego funkcjonowania bez żadnych incydentów, ale u niektórych osób - od 2 do 10 proc. - rozwija się zespół stresu pourazowego (posttraumatic stress disorder, PTSD), stan, który może powodować wyniszczające objawy lęku z powodu emocjonalnego rozregulowania.
Dlaczego u niektórych ludzi po traumatycznym wydarzeniu rozwija się PTSD [fot. Małgorzata Tomczak from Pixabay]
Objawy PTSD występują u aż 40 proc. osób, które przeżyły , w ostrym jej następstwie, ale pełny zespół stresu pourazowego rozwija się w relatywnie niewielkiej podgrupie przypadków. Wczesne rozpoznanie osób zagrożonych ma kluczowe znaczenie zarówno dla szybkiego leczenia, jak i ewentualnej profilaktyki.

Od dawna wiadomo, że obejmuje zmiany działania mózgu w obszarach związanych z przetwarzaniem i modulacją emocji, w tym w ciele migdałowatym, wyspie i korze przedczołowej. Nie jest jednak jasne, kiedy pojawiają się różnice związane z PTSD. Teraz przeanalizowano skany mózgu 104 osób, które przeżyły traumę - w większości wypadek samochodowy - zrobione w jeden, sześć i czternaście miesięcy po wypadku. Przyglądając się aktywności mózgu wkrótce po urazie, badacze chcieli zidentyfikować czynniki wskazujące, kto będzie bardziej narażony na ryzyko lub bardziej odporny na rozwój przewlekłego zespołu stresu pourazowego.

- U osób, które wcześnie przeżyły uraz, nasilona aktywacja prawego dolnego zakrętu czołowego, obszaru powiązanego z kontrolą poznawczą i ponowną oceną emocji, pozwala przewidzieć powrót do zdrowia przy wczesnym leczeniu zespołu stresu pourazowego. Odkrycia te podkreślają kluczową rolę obszarów korowych/poznawczych w regulacji i rozwoju PTSD - wyjaśnia dr Israel Liberzon z Texas A&M University.

- Ustalenia podkreślają kluczową rolę, jaką kora przedczołowa może odgrywać w zapewnianiu odporności na szkodliwe skutki traumy dzięki jej funkcji przedstawiania informacji kontekstowych i regulacji reakcji emocjonalnych - wyjaśnia dr Cameron Carter, współautor badań.

- Wyniki mogą pomóc klinicystom w identyfikacji i leczeniu osób, które wcześnie przeżyły traumę i są obciążone wyższym ryzykiem rozwoju przewlekłego zespołu stresu pourazowego - uważa dr Liberzon.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy