Strona głównaZdrowieDlaczego sen jest potrzebny? Podczas spania neurony sprzątają mózg

Dlaczego sen jest potrzebny? Podczas spania neurony sprzątają mózg

Dlaczego zwierzęta śpią? Dlaczego ludzie „marnują" jedną trzecią swojego życia na sen? W trakcie ewolucji odpoczynek pozostał powszechny i niezbędny dla wszystkich organizmów z układem nerwowym, w tym bezkręgowców, takich jak muchy, owady, a nawet meduzy. Jednak powód, dla którego zwierzęta śpią - pomimo ciągłego zagrożenia ze strony drapieżników - wciąż pozostawał tajemnicą i był uważany za jedno z największych pytań w naukach przyrodniczych.
Dlaczego sen jest potrzebny? Podczas spania neurony sprzątają mózg [fot.  Jakub from Pixabay]
Na Uniwersytecie Bar-Ilan w Izraelu odkryto nową i nieoczekiwaną funkcję snu, która może wyjaśnić, w jaki sposób i jego zaburzenia wpływają na wydajność mózgu, i różne zmiany w mózgu.

Wykorzystując techniki obrazowania poklatkowego 3D u żywych ryb danio pręgowanych, badacze po raz pierwszy wykazali, że pojedyncze neurony potrzebują snu, aby utrzymać równowagę w jądrze komórkowym.

Uszkodzenie DNA może być spowodowane wieloma procesami, w tym promieniowaniem, stresem oksydacyjnym, a nawet aktywnością neuronów. Systemy naprawy DNA w każdej komórce korygują te uszkodzenia. Podczas normalnego codziennego funkcjonowania, gdy dynamika chromosomów jest niska, uszkodzenia DNA stale się kumulują i może osiągnąć niebezpieczny poziom.
Rolą snu jest zwiększenie dynamiki chromosomów i normalizacja poziomu uszkodzeń DNA w każdym pojedynczym neuronie.

Najwyraźniej ten proces „konserwacji" DNA nie jest wystarczająco skuteczny w okresie czuwania i aby mógł nastąpić, potrzeba snu, czyli zmniejszonego zasilania mózgu.

- To jak dziury w drodze - mówi profesor Lior Appelbaum z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Bar-Ilan Mina. - Drogi ulegają zużyciu, zwłaszcza w godzinach szczytu w ciągu dnia, dlatego najwygodniej i najskuteczniej jest je naprawiać w nocy, gdy ruch jest niewielki - dodaje.

Odkryć dokonano dzięki badaniom na danio pręgowanym. Z powodu swojej całkowitej przejrzystości i mózgu bardzo podobnemu do ludzkiego, ryba ta jest idealnym organizmem do badania pojedynczych komórek żywego zwierzęcia w warunkach fizjologicznych.
Za pomocą mikroskopu o wysokiej rozdzielczości można zaobserwować ruch i białek jądrowych w komórce wewnątrz ryby zarówno podczas snu, jak i czuwania.

Autorzy byli zaskoczeni, że chromosomy są bardziej aktywne w nocy, kiedy organizm odpoczywa, ale ta zwiększona aktywność umożliwia skuteczniejszą naprawę uszkodzeń DNA.

- Odkryliśmy związek przyczynowy między snem, dynamiką chromosomów, aktywnością neuronów a uszkodzeniami i naprawą DNA, mający bezpośrednie znaczenie fizjologiczne dla całego organizmu - mówi prof. Appelbaum. - Sen daje możliwość zmniejszenia uszkodzeń DNA nagromadzonych w mózgu podczas czuwania - zauważa.

- Pomimo ryzyka związanego z ograniczoną świadomością co do otoczenia, zwierzęta - od meduz, przez danio pręgowanego, aż po ludzi - muszą spać, aby ich neurony mogły skutecznie konserwować DNA i prawdopodobnie z tego właśnie powodu sen ewoluował i został zachowany w królestwie zwierząt - podsumowuje prof. Appelbaum.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy