Strona głównaZdrowieDlaczego późna kolacja sprzyja przybieraniu na wadze

Dlaczego późna kolacja sprzyja przybieraniu na wadze

Jedzenie kolacji późną porą może przyczynić się do przyrostu masy ciała i wzrostu poziomu cukru we krwi.
Dlaczego późna kolacja sprzyja przybieraniu na wadze [fot. Milada Vigerova from Pixabay]
Zgodnie z szacunkami ponad 2,1 miliarda dorosłych ma nadwagę lub , a to zwiększa ryzyko powikłań zdrowotnych, takich jak i nadciśnienie. Niektóre testy pokazują, że dostarczanie sobie kalorii w późniejszych porach ma związek z otyłością i .

- Badanie rzuca nowe światło na to, na ile jedzenie późnej kolacji osłabia tolerancję glukozy i zmniejsza ilość spalanego tłuszczu. Skutki posiłków o późnej porze różnią się między ludźmi i zależą od godziny, o której ludzie idą spać - mówi dr Jonathan C. Jun z Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore. - To pokazuje, że niektórzy mogą być bardziej podatni na niekorzystne efekty wieczornego jedzenia niż inni. Jeśli skutki metaboliczne, które zaobserwowaliśmy przy pojedynczym posiłku, będą występować przewlekle, to taki sposób odżywiania się może prowadzić do cukrzycy lub otyłości - dodaje dr Jun.

Do testów zaproszono 20 zdrowych osób. Chciano sprawdzić, jak metabolizują kolację zjedzoną o 22:00 i 18:00 Wszyscy poszli spać o 23:00. Jak odkryto, poziom cukru we krwi był wyższy, a ilość spalonego tłuszczu mniejsza po później kolacji.

- Szczytowy poziom glukozy po późnej kolacji był o około 18 procent wyższy, a ilość tłuszczu spalonego w nocy spadła o około 10 procent w porównaniu z posiłkiem zjedzonym o 18:00. Efekty, które zaobserwowaliśmy u zdrowych ludzi, mogą być bardziej widoczne u osób z otyłością lub cukrzycą, które już mają zaburzony - wskazuje dr Chenjuan Gu z Johns Hopkins University.

Nie są to pierwsze testy, które pokazuje skutki późnej pory jedzenia, ale można je określić jako jedne z najbardziej szczegółowych. Uczestnicy nosili urządzenia do monitorowania aktywności, co godzinę podczas pobytu w laboratorium pobierano od nich próbki, zostali poddani badaniom snu i skanowaniu tkanki tłuszczowej oraz jedli tak przygotowane produkty, aby można było określić tempo spalania tłuszczu (utleniania).

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Oferty pracy