Strona głównaZdrowieDlaczego potrzebujemy światła dziennego - 5 powodów, by wychodzić także w ponury dzień

Dlaczego potrzebujemy światła dziennego - 5 powodów, by wychodzić także w ponury dzień

Tegoroczna jesień nie należy do najprzyjemniejszych. Jest zimno, deszczowo i pochmurno. Pomimo takiej aury, warto jednak codziennie spędzać choć trochę czasu na zewnątrz, bo to przydaje ważnych korzyści dla zdrowia i samopoczucia.
Dlaczego potrzebujemy światła dziennego - 5 powodów, by wychodzić także w ponury dzień [Jesienne spacery, fot. collage Senior.pl] Szansa na długowieczność

Jak wynika ze szwedzkich badań, średnia kobiet, które unikały słońca, był o 2,1 lat krótszy niż panie spedzające na świeżym powietrzu więcej czasu. Nie musi to wynikać z samego lepszego dostępu do światła słonecznego, ale z faktu, że dłuższe przebywanie na zewnątrz wiąże się zwykle z prowadzeniem zdowszego stylu życia. Jednocześnie zaś można mniemać, że ponieważ światło słoneczne ma ważny wpływ na organizm, może stanowić też bezpośrednią ochronę przed chorobami, które oznaczają wyższe zagrożenie .

Lepszy sen

Amerykańscy uczeni wykonali testy, z których wynika, że słońce ma znaczny wpływ na regulację rytmu dobowego, co z kolei przyczynia się do ujednolicenia cyklu snu. Organizm „odczuwa" wschody i zachody słońca, by dostosować czas zasypiania i budzenia się. Regularna ekspozycja na światło słoneczne ułatwia zsynchronizowanie „" z tym zewnętrznym.

Zdrowszy mózg

Światło słoneczne jest niezbędne dla syntetyzowania witaminy D przez organizm. Co istotne, proces ten ma miejsce także w pochmurne dni, żeby więc zapewnić sobie dostateczną dawkę witaminy D, trzeba spacerować z odkrytą twarzą i dłońmi co najmniej kilkanaście minut dziennie. A jest o co „walczyć" - wspomniana witamina odpowiada m. in. za ochronę zdolności umysłowych. Z badań wynika, że jej niedobór zwykle odnotowuje się u osób z depresją, a także różnymi formami , w tym chorobą .

Mocne kości

Witamina D jest niezbędna także dla zdrowia kości pomagając we wchłanianiu wapnia przez organizm. Niedostateczna jej ilość grozi .

Poprawa nastroju

Słońce może mieć pozytywny wpływ na nastrój. Ekspozycja na dzienne światło jest związana z wydzielaniem beta-endorfiny, substancji odpowiadającej za dobry humor. Poza tym światło słoneczne pomaga również w produkcji serotoniny, związku także poprawiającego nastrój.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy