Strona głównaZdrowieDlaczego po spacerze lepiej się myśli

Dlaczego po spacerze lepiej się myśli

Chodzenie wzmacnia połączenia między trzema sieciami mózgowymi, w tym także w jednej związanej z chorobą Alzheimera.
Dlaczego po spacerze lepiej się myśli
- Sieci mózgowe wykazują pogorszenie wraz z czasem u osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i chorobą . Stają się słabiej połączone, w efekcie czego ludzie tracą zdolność jasnego myślenia i . Ćwiczenia fizyczne zaś wzmacniają te połączenia - mówi prof. J. Carson Smith, współautor badań.

To potwierdza wcześniejsze ustalenia, zgodnie z którymi spacery mogą wpływać na przepływ krwi i poprawiać funkcjonowanie mózgu u osób starszych z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi.

Kilkadziesiąt osób w wieku 71 - 85 lat spacerowało na bieżni cztery dni w tygodniu przez 12 tygodni. Przed i po tym programie ćwiczeń uczestnicy zostali poproszeni o przeczytanie krótkiej historii, a następnie powtórzenie jej na głos z jak największą liczbą szczegółów.

Uczestnicy zostali też poddani funkcjonalnemu obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego (fMRI), aby można było zmierzyć zmiany w komunikacji wewnątrz i pomiędzy trzema sieciami mózgowymi, które kontrolują . Były to:
  • Sieć w trybie domyślnym - aktywuje się, gdy dana osoba nie wykonuje określonego zadania i jest połączona z hipokampem - jednym z pierwszych obszarów mózgu dotkniętych chorobą Alzheimera. To także miejsce, w którym odnotowuje się obecność złogów amyloidu, głównego wskaźnika rozwoju choroby Alzheimera.
  • Sieć czołowo-ciemieniowa - reguluje proces podejmowania decyzji, gdy ktoś wykonuje jakieś zadanie. Ma również wpływ na pamięć.
  • Sieć istotności (salience network) monitoruje świat zewnętrzny i bodźce oraz wybiera, co zasługuje na uwagę. Ułatwia też przełączanie między sieciami, by zoptymalizować wydajność.

Po 12 tygodniach ćwiczeń powtórzono testy i odnotowano znaczną poprawę zdolności uczestników do przypominania sobie przeczytanej historii.

- Aktywność mózgu była silniejsza i bardziej zsynchronizowana, co pokazuje że ćwiczenia naprawdę mogą poprawić zdolność mózgu do zmian i adaptacji. może być przydatna jako sposób zapobiegania lub pomoc w osłabianiu łagodnych zaburzeń poznawczych i być może w dłuższej perspektywie opóźni rozwój demencji - mówi prof. Smith.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy