22-09-2021
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Ludzie nierzadko mówią, że muszą zapalić papierosa, żeby się uspokoić. Wszystko dlatego, że nikotyna rzeczywiście może pomóc ukoić nerwy - ale tylko na chwilę.
Kiedy grupa niepalących na co dzień osób została sprowokowana do gniewu i eksponowano tych ludzi na działanie nikotyny, okazało się, że wspomniana substancja miała uspokajające neurologiczne działanie. może zmieniać aktywność obszarów mózgu, które są zaangażowane w hamowanie , takich jak gniew.
Sprawdzono, jaki jest wpływ plastrów nikotynowych na skłonność do odwetu w związku z odczuwanym . Badani grali w grę komputerową i widzieli ekran wideo innego gracza, którego uważali za swojego przeciwnika, choć w rzeczywistości grali sami. Po każdej rundzie zwycięzca mógł wydać nieprzyjemny dla przeciwnika hałas - o czasie trwania i głośności ustalonej przez tego, kto wygrał. W przypadku niektórych uczestników nikotyna wiązała się ze zmniejszoną tendencją do odwetu, nawet po prowokacji ze strony „przeciwnika".
- Uczestnicy, którzy wykazywali wywołane nikotyną zmiany w działaniach związanych z gniewem, cechowali się też zmianami w metabolizmie mózgu oraz planowaniu i przetwarzaniu bodźców emocjonalnych - mówi Jean Gehricke z Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Okazuje się, że ludzie o gniewnym usposobieniu są bardziej podatni na działanie nikotyny, a zatem częściej uzależniają się od - Nowatorskie terapie behawioralne, które mają wpływać na obszary korowe i limbiczne mózgu, takie jak trening radzenia sobie z gniewem, mogą pomóc w rzucaniu palenia, a szczególnie w radzeniu sobie w sytuacjach wywołujących gniew, które zwiększają głód nikotynowy - wyjaśnia Gehricke.
Na podstawie: