Strona głównaZdrowieDlaczego papierosy uspokajają

Dlaczego papierosy uspokajają

Ludzie nierzadko mówią, że muszą zapalić papierosa, żeby się uspokoić. Wszystko dlatego, że nikotyna rzeczywiście może pomóc ukoić nerwy - ale tylko na chwilę.
Dlaczego papierosy uspokajają [fot. axonite from Pixabay]
Kiedy grupa niepalących na co dzień osób została sprowokowana do gniewu i eksponowano tych ludzi na działanie nikotyny, okazało się, że wspomniana substancja miała uspokajające neurologiczne działanie. może zmieniać aktywność obszarów mózgu, które są zaangażowane w hamowanie , takich jak gniew.

Sprawdzono, jaki jest wpływ plastrów nikotynowych na skłonność do odwetu w związku z odczuwanym . Badani grali w grę komputerową i widzieli ekran wideo innego gracza, którego uważali za swojego przeciwnika, choć w rzeczywistości grali sami. Po każdej rundzie zwycięzca mógł wydać nieprzyjemny dla przeciwnika hałas - o czasie trwania i głośności ustalonej przez tego, kto wygrał. W przypadku niektórych uczestników nikotyna wiązała się ze zmniejszoną tendencją do odwetu, nawet po prowokacji ze strony „przeciwnika".

- Uczestnicy, którzy wykazywali wywołane nikotyną zmiany w działaniach związanych z gniewem, cechowali się też zmianami w metabolizmie mózgu oraz planowaniu i przetwarzaniu bodźców emocjonalnych - mówi Jean Gehricke z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Okazuje się, że ludzie o gniewnym usposobieniu są bardziej podatni na działanie nikotyny, a zatem częściej uzależniają się od - Nowatorskie terapie behawioralne, które mają wpływać na obszary korowe i limbiczne mózgu, takie jak trening radzenia sobie z gniewem, mogą pomóc w rzucaniu palenia, a szczególnie w radzeniu sobie w sytuacjach wywołujących gniew, które zwiększają głód nikotynowy - wyjaśnia Gehricke.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy