Strona głównaZdrowieDlaczego otyłość brzuszna grozi cukrzycą

Dlaczego otyłość brzuszna grozi cukrzycą

Nadwaga i otyłość sprzyjają rozwojowi cukrzycy, ale otyłość brzuszna jest szczególnie niebezpieczna. Badacze odkryli gen, który sprzyja temu, że niektórzy ludzie mają nadmiar trzewnej tkanki tłuszczowej.
Dlaczego otyłość brzuszna grozi cukrzycą [Fot. Khotcharak - Fotolia.com]
Osoby o prawidłowym wskaźniku masy ciała (Body Mass Index) również mogą być bardzo zagrożone cukrzycą, jeśli mają nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach talii, mówią uczeni z Uniwersytetu Oxfordzkiego.

Badacze odkryli gen, który sprzyja temu, że niektórzy ludzie mają nadmiar trzewnej tkanki tłuszczowej, czyli takiej, która otacza narządy wewnętrzne i widać ją jako „okrągły brzuch".

Wspomniany gen to KLF14 - modyfikuje on sposób przechowywania tłuszczu w organizmie i sprawia, że tkanka tłuszczowa kumuluje się właśnie wokół brzucha.

Dlaczego taki właśnie rozkład tłuszczu jest wyjątkowo niekorzystny dla naszego zdrowia? Jednym z możliwych tego powodów związek tego rodzaju tłuszczu z nadmierną reakcją stres, co może skutkować , nadmiernym poziomu cukru we krwi i .

Poza tym, jak uważają eksperci, tkanka tłuszczowa znajdująca się blisko narządów uwalnia produkty przemiany materii bezpośrednio do tej części krwioobiegu, która transportuje krew prosto do określonych narządów. W ten sposób kwasy tłuszczowe dostają się do wątroby, trzustki, serca i innych narządów, co zaburza ich pracę (bo nie są przystosowane do przechowywania tłuszczu) i skutkuje niewłaściwym poziomem , i cholesterolu we krwi. Stąd zaś bardzo blisko do rozwoju wielu groźnych chorób, w tym .

Nadmiar insuliny powoduje zwiększone gromadzenie glukozy w wątrobie, jeśli jednak organ ten jest stłuszczony, nie może wypełniać wspomnianej roli i zbyt duża ilość cukru pozostaje w krwioobiegu uszkadzając różne organy. Szczególnie zagrożone są nerki, oczy, serce, nerwy.

Jak zaznaczają oksfordzcy uczeni, posiadanie KLF14 sprzyja tworzeniu się trzewnej tkanki tłuszczowej, ale nie oznacza, że jest się „skazanym" na otyłość brzuszną. Odpowiednia dieta i regularne ćwiczenia pozwolą na zachowanie ładnej sylwetki i dobrego zdrowia.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy