Strona głównaZdrowieDlaczego niedostateczny sen wiąże się z nadwagą

Dlaczego niedostateczny sen wiąże się z nadwagą

Daje się zauważyć, że siedzenie do późna wiąże się z częstszym sięganiem po przekąski - po prostu dłuższe pozostawanie aktywnym prowadzi do wzmożonego zapotrzebowania na jedzenie, twierdzą naukowcy z USA.
© karuka - Fotolia.comNowe badanie uczonych z Uniwersytetu Kolorado w Boulder dowodzi, że spanie przez pięć godzin w nocy - w połączeniu z nieograniczonym dostępem do jedzenia - powoduje, że zyskuje się dodatkowo około jednego kilograma.

Naukowcy wiedzieli, że jest związany ze zwiększeniem masy ciała, teraz jednak postanowili odkryć, dlaczego tak się dzieje.

Badacze sądzą, że dłuższa dobowa aktywność i wiążący się z nią krótszy sen skutkuje zwiększonym zapotrzebowaniem na energię. Testy wykazały, że osoby śpiące do pięciu godzin na dobę potrzebowały o 5 proc więcej energii niż pozostali (śpiący do dziewięciu godzin) i dostarczali sobie o 6 proc. kalorii więcej.

Co więcej, odkryto, że osoby śpiące mniej niż pięć godzin snu, stosowały inny schemat odżywiania - zwykle jadły mniej obfite śniadania i częściej sięgały po niezdrowe przekąski także po głównym wieczornym posiłku. Takie nawyki skutkują większą ilością dostarczanych kalorii. przydają nawet więcej energii niż standardowy posiłek.

Sypiaj dłużej

Aby pospać trochę dłużej, trzeba zastosować rekomendowane przez ekspertów porady - warto zmniejszyć ilość napojów z oraz zadbać o odpowiednią temperaturę i zaciemnienie sypialni. Poza tym poleca się:
  • unikanie picia przed snem; błędne jest powszechne przekonanie, że napoje wyskokowe pomagają zasnąć. W istocie mają stymulujące działanie w czasie, gdy alkohol jest usuwany z organizmu.
  • zainwestowanie w dobrej jakości pościel - „oddychające", delikatne tkaniny są wygodniejsze i ułatwiają zapadanie w sen.
  • zadbanie o dobrą poduszkę; należy ją regularnie wymieniać, by mogła stanowić adekwatne podparcie i przyczynić się do odczuwania większego komfortu podczas leżenia.
  • luźne związywanie długich włosów. Jeśli są ściśle upięte, ograniczają ruch i mogą wywoływać ból głowy.
  • zdjęcie biżuterii (kolczyków, zegarków, etc.); mogą zakłócać nocny odpoczynek - ograniczać ruchy i zaburzać zdolność do odprężenia uciskając skórę.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy