Strona głównaZdrowieDlaczego nadmiar alkoholu może skutkować demencją?

Dlaczego nadmiar alkoholu może skutkować demencją?

Nierzadką konsekwencją długotrwałego nadmiernego picia alkoholu jest pogorszenie funkcji poznawczych, które może doprowadzić także do demencji. Pracownicy Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu postanowili sprawdzić, dlaczego tak się dzieje.
Dlaczego nadmiar alkoholu może skutkować demencją? [fot. Michal Jarmoluk from Pixabay]
Według uczonych za osłabienie poznawcze mogą odpowiadać złogi w mózgu wynikające z niedoboru witaminy B1 wywołanego piciem .

Osoby uzależnione od alkoholu są narażone na liczne negatywne konsekwencje zdrowotne. Jedną z nich jest pogorszenie funkcji poznawczych, szczególnie pamięci i abstrakcyjnego myślenia. Określa się to jako demencję związaną z alkoholem. Jednak nie do końca zorzumiany jest tu dokładny patomechanizm, tj. sposób w jaki nadmiar trunków uszkadza mózg.

Uczeni przyjrzeli się temu problemowi i przedstawili teraz hipotezę, zgodnie z którą pogorszenie jest spowodowane złogami żelaza w mózgu, zaś podanie witaminy B1 może chronić mózg przed odkładaniem się tego pierwiastka.
Wiadomo z różnych chorób neurodegeneracyjnych, że złogi żelaza w mózgu mogą odpowiadać za uszkodzenie tkanki nerwowej.

Można je też zaobserwować w określonych obszarach mózgu u osób pijących zbyt dużo alkoholu. To pozwala też wyjaśnić, dlaczego złogi żelaza są tak powszechne w tej grupie pacjentów: nadmiar napojów wyskokowych skutkuje podwyższonym poziomem żelaza we krwi, a także niedoborem witaminy B1 (tiaminy), która jest ważna m.in. dla dobrego działania bariery krew-mózg. Jeśli te dwa zjawiska zbiegną się, więcej żelaza odłoży się w mózgu, prowadząc do uszkodzenia tkanek.

Według autorów, ich ustalenia mogą być ważne dla profilaktyki i leczenia u ludzi u zależnionych od alkoholu.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy